2009. június 10., 09:522009. június 10., 09:52
Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem zárható ki teljesen a régi lakások megvásárlása sem, mivel ezek ára rendszerint alacsonyabb, mint az új ingatlanoké. A politikus közölte, a kormány szándéka, hogy segítséget nyújtson a román gazdaságnak és a programban részt vevő polgároknak, ugyanakkor az ingatlanfejlesztőket kihagynák, azok ugyanis szerinte üzleti tervük kidolgozásakor még nem számolhattak vele, ezért jobb, ha a kormány nem avatkozik be.
„A gazdaság számára az a fontos, hogy a lehető legnagyobb legyen az idén és jövőre felépítendő új ingatlanok száma” – szögezte le a kormányfőhelyettes. Mint kifejtette, a kormány már lezárta a tárgyalásokat a bankok képviselőivel, akik kedvezően fogadták a kabinet terveit, beleértve az alacsony kamatokra vonatkozó kikötést is. Nica szerint ugyanis a jelenlegi hitelkamatok túlságosan magasak a fiatalok számára, akik a jelenlegi feltételek mellett havi 1000 eurós jövedelem alatt nehezen tudnának részt venni a programban.
Hozzátette, fölmerült annak a lehetősége is, hogy a kormány szociális lakásokat építsen azon fiatalok számára, akik még így sem tudják megengedni maguknak, hogy jelzáloghitelt vegyenek fel, ezt azonban valószínűleg egy másik program keretében valósítják majd meg. „Mindkét program élénkíti a gazdaságot, hiszen jelentős mértékű anyagi forrás áll majd az építőipar rendelkezésére, ami új munkahelyeket teremt, csökkenti a munkanélküliséget és stabilizálja a béreket” – vélekedett Dan Nica.
Mint arról beszámoltunk, a kormány által néhány hete meghirdetett, vélhetően június 2-án beinduló Első otthon program keretében olyan személyek lakáshitelét kívánják garantálni, akik még nem rendelkeznek saját ingatlannal, és eddig nem vettek föl jelzáloghitelt. A tervek szerint a kormány garanciát vállal a hitelekre – az első változat szerint csupán az összeg 80 százalékáig, ám a kabinet végül azt sem zárta ki, hogy akár a teljes összegre is –, ugyanakkor az ingatlan értéke limitált: a kabinet legfeljebb 60 ezer eurós otthonok megvásárlását támogatja.
A kormány szándéka szerint a bank nem követelhet a vételár 5 százalékánál nagyobb előleget, és a törlesztőrészletek kamatát is szeretnék minél alacsonyabban tartani. A programra jelenleg Emil Boc szerint 100 millió euró áll rendelkezésre, ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy igény szerint bővítik a keretösszeget. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter korábban kifejtette, a lakásvásárlást garantáló kormányprogram egyúttal azt is célozza, hogy beinduljon a befulladt hitelezési folyamat, másrészt a szintén stagnáló ingatlanpiacba is ezen kezdeményezés révén kívánnak életet lehelni.
A bankok első körben az euróalapú hitelek esetén 5,5 és 14 százalék közötti, míg a lejalapú kölcsönökre 13 és 23 százalék közötti éves kamatot számítottak ki, a kormány azonban ennél lényegesen alacsonyabb kamatokat szorgalmaz.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.