Fotó: Mediafax
2009. június 08., 09:482009. június 08., 09:48
Élesen bírálta a Romániában működő bankokat Traian Băsescu államfő, aki szerint a pénzintézetek túl magas szinten tartják a hitelkamatokat, és nem segítik elő a hitelezés fellendítését. Az államfő elmondta, hogy a bankárokkal folytatott legutóbbi megbeszélés nagy csalódást okozott számára.
Olyan veszteségesen működő társaságokhoz hasonlította a pénzintézeteket, amelyek – mint mondta – azt nézik, miként kaphatnak még támogatást az államtól. Băsescu szerint, ha a bankok továbbra is ragaszkodnak a magas hitelkamatokhoz, akkor a kormánynak alternatív hitelezési megoldásokat kell találnia.
Az államelnök nehezményezi, hogy noha a nemzeti bank a pénzintézetek kérésének megfelelően csökkentette a minimális kötelező tartalékrátát, és ennek következtében több pénz áll a bankok rendelkezésére, ez utóbbiak mégsem ösztönzik a hitelpiac fellendülését alacsonyabb kamatokkal. Az államfő nyilatkozata azzal összefüggésben hangzott el, hogy a kormány nemrég döntött az Első otthon program elindításáról.
A vélhetően június 20-án beinduló program keretében – amint arról beszámoltunk – a kormány olyan személyek lakáshitelét kívánja garantálni, akik még nem rendelkeznek saját ingatlannal, és eddig nem vettek föl jelzáloghitelt. A tervek szerint a kormány garanciát vállal a hitelekre – az első változat szerint csupán az összeg 80 százalékáig, ám a kabinet végül azt sem zárta ki, hogy akár a teljes öszszegre is –, ugyanakkor az ingatlan értéke limitált: a kabinet legfeljebb 60 ezer eurós otthonok megvásárlását támogatja. A kormány nem köti életkorhoz a programban való részvételt, és a támogatás használt és új lakásokra egyaránt érvényes.
A kormány szándéka szerint a bank nem követelhet a vételár 5 százalékánál nagyobb előleget, és a törlesztőrészletek kamatát is szeretnék minél alacsonyabban tartani. A programra jelenleg Emil Boc szerint 100 millió euró áll rendelkezésre, ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy igény szerint bővítik a keretösszeget. Gheorghe Pogea pénzügyminiszter korábban kifejtette, a lakásvásárlást garantáló kormányprogram egyúttal azt is célozza, hogy beinduljon a befulladt hitelezési folyamat, másrészt a szintén stagnáló ingatlanpiacba is ezen kezdeményezés révén kívánnak életet lehelni.
A Mediafax hírügynökség kormánykörökből úgy értesült, hogy összesen húsz bank tett hitelkamat-ajánlatot a kormánynak, ennek alapján a pénzügyminisztérium kiválasztja, mely pénzintézetek vehetnek részt a programban. Az euróban folyósítandó hitelek esetében a legkedvezőbb kamat 5,5 százalék, a legmagasabb pedig eléri a 14 százalékot. Lejhitel esetében is hasonlóan széles sávban mozog a bankok kamatajánlata, pénzintézetenként 13 és 23 százalék között.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.