2009. július 10., 10:262009. július 10., 10:26
Versenyjogi vizsgálatot indít az Európai Unió a fiatalok államilag garantált hitelekkel történő lakáshoz juttatását célzó Első otthon program ügyében. Jonathan Todd, az Európai Bizottság szóvivője csütörtökön közölte, a brüsszeli testület azt vizsgálja, az állami támogatás tiszteletben tartja-e az uniós versenyjogi szabályokat. „A bizottság kapcsolatba lépett a román hatóságokkal, és további információt kért a programmal kapcsolatosan” – közölte a szóvivő. Amennyiben a vizsgálat nyomán a programot a versenyjogra és az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal ellentétesnek találják, a bizottság szabálysértési eljárást kezdeményezhet Románia ellen az Európai Bíróságon, amely indokolt esetben elmarasztaló ítéletet hozhat az ország ellen. Jonathan Todd ugyanakkor megjegyezte, egyelőre nincs szó arról, hogy bármilyen szabálysértést állapítottak volna meg, csupán rutinellenőrzést folytatnak.
Emil Boc kormányfő a bejelentésre reagálva úgy vélte, az Első otthon program minden tekintetben megfelel az állami garanciavállalásra vonatkozó uniós szabályoknak, amelyeket a költségvetési törvénybe is belefoglaltak.
Mint arról beszámoltunk, a program keretében az állam 60 ezer euróig garanciát vállal a lakásvásárlásra fölvett hitelekre, a törlesztőrészlet kamata pedig nem lehet több 5-5,5 százaléknál. Emil Boc kormányfő csütörtökön közölte: eddig a BRD, a CEC Bank, az Alpha Bank, a Transilvania Bank, a Banca Românească és az ATE Bank írta alá a programban való részvételről szóló szerződést az Országos Ingatlangarancia-alappal. A program révén ugyanakkor csak azok kaphatnak hitelt, akiknek még a résztulajdonában sincs lakóingatlan, és jelzáloghitelt sem vettek fel. Az első, államilag garantált hitel szerződését szerdán írta alá egy fiatal bukaresti házaspár, amely egy 51 500 euró értékű, kétszobás bukaresti lakást vásárolt. A hitelszerződést a Román Fejlesztési Bankkal (BRD Groupe Société Générale) írták alá.
Az Első otthon program feltételei szerint 3000 lejes jövedelem esetén egy 60 ezer lejes ingatlan megvásárlásakor a bank 57 000 euró hitelt folyósít (a program feltételei között szerepel, hogy az igénylőnek az ingatlan értékének 5 százalékát kell előlegként befizetnie). Húszéves futamidőre a havi törlesztőrészlet 415 lej, harmincéves futamidő esetén a részlet összege 350 euróra csökken. Ennek nyomán húsz év alatt 99 600, harminc év alatt pedig 126 ezer eurót kell visszafizetnie az igénylőnek.
A programban való részvételhez azonban számos iratot kell beszerezni. Az első szerződést tető alá hozó BRD feltételei szerint például a hiteligényléshez mellékelni kell a munkaszerződés vagy a munkakönyv hitelesített másolatát (minden oldalról másolatnak kell készülnie), egy jövedelmigazolást valamint, az előző évi adóigazolást, hogy a bank össze tudja hasonlítani a jelenlegi jövedelmet a korábbival. Emellett közjegyző előtt tett nyilatkozat is szükséges arról, hogy az igénylőnek nincs a tulajdonában ingatlan, és nem törleszt jelzálogrészletet.
Itt azonban még nem ér véget a bank által kért dokumentumok sora.
Előszerződést kell kötni az eladóval, amelyben szerepelnie kell annak is, hogy kifizette a 3000 eurós előleget. Ugyanakkor azt is ki kell kötni a szerződésben, hogy az eladó visszaadja az előleget, amennyiben a bank megtagadja a hitelfolyósítást. Ez azt szolgálja, hogy a vásárló ne veszítse el a pénzt. Az előszerződés mellé melékelni kell az ingatlan telekkönyvi kivonatát vagy az építési engedélyt.
Ezeket vagy a tulajdonostól, vagy az építtetőtől kell beszerezni. A telekkönyvbe még be nem jegyzett ingatlanokra az Országos Ingatlangarancia-alap 0,15 százalékos illetéket kér, ami a 60 ezer eurós ingatlan esetében 90 eurót tesz ki. Ráadásul a bank járulékos költségeket is felszámol – ennek összege háromhavi részletet tesz ki, kamattal együtt. Ha mindez megtörtént, és öszszeállt az iratcsomó, a bank kockázatelemzést végez, majd elküldi az iratokat az ingatlangarancia-alapnak. A hitel odaítéléséről szóló végső döntés ugyanis nem a banké, hanem ezé az intézményé.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.