2010. augusztus 11., 10:402010. augusztus 11., 10:40
Lőrincz Zsigmond polgármester a Krónikának tegnap elmondta, annak ellenére, hogy a nyáron az állam nem biztosított kedvezményes üdülőjegyeket, a város idegenforgalma fellendült. Mint tájékoztatott, a szállodák kénytelenek voltak saját szolgáltatási csomagokkal előrukkolni, így míg korábban kizárólag a szociális gyógyturizmus működött a városban, idén már a vendégek több mint fele „fizetőképes volt”. Míg az elmúlt évben 800 ezer, az idei év első felében több mint 360 ezer vendégéjszakát töltöttek a turisták a fürdővárosban. Ők fizették be a 360 ezer lejt turisztikai illetékként.
A város önkormányzata ebből a pénzből a turisták szórakoztatására is költött, hétvégeken a település központjában és a Tündérvölgyben fúvószenekar- és mazsorett-előadásokat szerveztek. Lőrincz Zsigmond ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy kiírták a közbeszerzést egy élményvonat megvásárlására. A becslések szerint a kisvasút egy mozdonnyal és két vagonnal mintegy 75 ezer euróba kerül, ezt az összeget a turisztikai illetékből fedezik. A nyitott szerelvény elsősorban a tengerparton népszerű, de egyre több fürdőhelyen üzemeltetnek hasonlót.
A polgármester tervei szerint eleinte a város nevezetességeit lehet majd bejárni a kisvasúton, később a környező falvakat is bevonnák. Néhány perces autóútra van ugyanis a várostól Csomakőrös, Kőrösi Csoma Sándor szülőfaluja, Zágon, Mikes Kelemen szülőfaluja, Zabolán pedig csángó múzeum működik. Kovásznára eddig 80 százalékban az állami kezelőjegyeket igénybe vevő kispénzű nyugdíjasok jártak, azonban a kedvezmény megvonásával a szállodák kénytelenek voltak a szabadpiacon vendégeket toborozni. A polgármester szerint azonban további fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy még több idegent a fürdővárosba tudjanak vonzani. Ezek közül meglátásban előbb az infrastruktúrát, illetve a szolgáltatások minőségét kell javítani.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.