Fotó: Mediafax
2010. január 12., 08:082010. január 12., 08:08
A parlamenti vitát tegnap Emil Boc miniszterelnök nyitotta meg, aki a képviselők és szenátorok előtt ismertette a büdzsé és a társadalombiztosítási költségvetés szövegtervezetét, illetve érvelt ezek mellett.
A tervek szerint a honatyáknak csütörtökig megfeszített tempóban kell dolgozniuk, mindennap reggel 9-től 22 óráig tart az ülésszak, kivétel a csütörtöki nap, amikor reggel összeülnek, s addig nem hagyhatják el az üléstermet, amíg el nem fogadják az idei évre szóló költségvetést.
Jelenleg ugyanakkor úgy tűnik, hogy hiába a számtalan módosító javaslat, a parlament végül abban a formában fogja megszavazni a büdzsét, ahogyan azt a kormány beterjesztette egy héttel korábban a döntéshozók elé.
A nagyobbik koalíciós párt, a demokrata-liberálisok képviselői már napok óta leszögezték ebbéli szándékukat, s tegnap Markó Béla is ismételten hangsúlyozta, „tetszik, nem tetszik”, úgy kell elfogadni a büdzsét, ahogy van.
Amennyiben a parlament által elfogadott költségvetés megfelel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvárásainak, amint megszavazzák, a nemzetközi hitelintézet már küldi is Romániába küldöttségét, hogy ismét felmérjék a román gazdaság helyzetét, s megítéljék a következő hitelrészleteket. Minderről tegnap nyilatkozott az Agerpres hírügynökségnek Tonny Lybek, az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős irodájának vezetője. Lybek is kiemelte, hogy legutóbbi, decemberi romániai látogatásukkor megállapodtak a kormány képviselőivel a költségvetés sarokszámairól, s mostani látogatásukkor azt szeretnék leellenőrizni, hogy az elfogadott büdzsé megfelel-e várakozásaiknak. |
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a Boc-kormány képviselőinek nem volt túl nagy mozgásterük a költségvetés leglényegesebb sarokszámainak a meghatározásakor, mivel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igen szigorúan kikötötte, hogy csak bizonyos feltételek teljesítése mellett hajlandó folyósítani a tavalyi év elején megkötött készenlétihitel-megállapodásba foglalt további pénzösszegeket.
Ezek pedig elengedhetetlenek az ország gazdasági talpra állása szempontjából, így a kormány szigorúan tartotta magát a büdzsé kidolgozásakor az IMF képviselőinek feltételrendszeréhez.
Az ellenzéki szociáldemokrata és nemzeti liberális honatyák egyébként tegnap ismételten úgy nyilatkoztak, hogy nem szavazzák meg a költségvetést.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.