Fotó: A szerző felvétele
2009. július 09., 09:122009. július 09., 09:12
Több év ígérgetés után kedden megkezdték a 12-es országút felújítását Kökös–Sepsiszentgyörgy– Sepsibükszád között – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Klárik László kovásznai megyemenedzser. Mint elmondta, a közlekedési minisztérium arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a kivitelező cégnek, az UMB Kft.-nek két év alatt kell befejeznie a munkálatokat a Kökös– Maroshévíz-útszakaszon. „Az országutak karbantartása nem a megyei önkormányzat feladata. Azonban ez egy rendkívül fontos útszakasz, ezért a Hargita megyeiekkel közösen több alkalommal lobbiztunk Radu Berceanu miniszternél, hogy minél hamarabb kezdjék el az útjavítási munkálatokat. Székelyföldi látogatásakor erre a tárcavezető ígéretet is tett” – idézte fel Klárik László. A megyemenedzser emlékeztetett, hogy a Hargita és Kovászna megyét összekötő útszakasz felújításáról még a Tăriceanu-kormány döntött.
„Két év alatt elkészül tehát a 12-es országút teljes feljavítása, az érintett lakosság és a gépkocsivezetők megértését kérjük, hiszen az ideiglenes kényelmetlenséget követően európai szintű út lesz a megye talán legforgalmasabb szakaszán” – hangsúlyozta Klárik László. Korábban Tánczos Barna, a közlekedési minisztérium leköszönt államtitkára úgy nyilatkozott, a 12-es országút teljes felújítása 150 millió euróba kerül. A tervek szerint EU-s szabványoknak megfelelő utat építenek, új nyomvonalon, a kanyarokat levágva, ahol szükséges új alapot készítenek, és több helyen is háromsávosra szélesítik.
A 140 kilométeres, Kökös–Sepsiszentgyörgy–Csíkszereda–Maroshévíz közötti országúton első szakaszban a Kovászna megyét érintő 50 kilométeren dolgoznak. Ez áthalad a sepsiszentgyörgyi gyárnegyeden, illetve a sepsiszentgyörgyi Olt-hídon is. A városi önkormányzat az országút városon belüli szakaszán befoltoztatta a nagyobb kátyúkat. A híd azonban az évek során nagyon megrongálódott, a korlátja több helyen összedőlt. Antal Árpád polgármester elmondta, egyeztetnek a kivitelezővel, hogy a munkálatokkal mikorra érkeznek a város területére és az Olt-hídhoz, mert az önkormányzat arra időzíti a járdák és a korlát megjavítását.
Amint arról beszámoltunk, a hét elején útlezárással fenyegetőzött Albert Álmos, az RMDSZ alsó-háromszéki elnöke, ha nem kezdik el a Székelyföldet átszelő országút korszerűsítési munkálatait. A politikus attól tartott, hogy a közlekedési minisztérium nem akar Kovászna megyének pénzt utalni útjavításra, bár a 12-es országút nem helyi érdekeltség, hiszen az országos forgalom egy része is itt zajlik.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.