Fotó: A szerző felvétele
2009. június 04., 11:012009. június 04., 11:01
Az ipari parkon belül a fő közlekedési útvonal egy L alakú út lesz, ennek a tanulmánya készült el most. Már kiírták a tendereket a szükséges területrendezési tervre, az elektromos hálózatra, gázvezeték létrehozására, illetve a kisebb mellékutak kiépítésére is. Mint arról már korábban beszámoltunk, Ilie Bolojan polgármester, illetve a műszaki ügyekért felelős alpolgármester, Gheorghe Carp tervei szerint azok a vállalkozók, akik segítenek az infrastruktúra létrehozásában, munkájukért ingyen kapnak egy parcellát a park területén. Biró Rozália alpolgármester tegnapi sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: egy európai uniós előírás alapján 2012-ig a gyáraknak ki kell költözniük a belvárosokból.
Az önkormányzat most ezt szeretné megkönnyíteni a váradiak számára azzal, hogy lépéselőnyt biztosít nekik a parcellaválasztásban, és alkalmat ad arra, hogy mihamarabb áthelyezhessék a termelést az ipari parkba. „Egyeztettünk a különböző munkáltatói, illetve vállalkozói szövetségekkel, és konkrétan is tárgyaltunk több nagyváradi gyártulajdonossal” – mesélte Biró.
A park infrastruktúrájának árát 15 millió euróra becsülik. Ennek nagyjából a felét vissza nem térítendő támogatásokból igyekszik lefedni a város, egy pályázatot nyáron be is nyújtanak az Északnyugati Fejlesztési Régióhoz, 7,5 millióra. Biró Rozália információi szerint abban a kategóriában, amelyben a nagyváradi ipari park finanszírozására pályázni kívánnak, eddig igen kevés dokumentációt nyújtottak be, így jó eséllyel indul a város.
Amennyiben mégsem sikerül elnyerni az összeget, az önkormányzat azt tervezi, hogy utolsó lehetőségként parcellánként eladják a parkot, esetleg egyben, egy vállalkozónak, aki aztán működtetné is a létesítményt. Emellett felmerült annak a lehetősége is, hogy hitelből is finanszírozhatnák, a kölcsönt pedig a parcellákra beszedett illetékekből törlesztenék. „Hajlandók vagyunk akárhányszor megváltoztatni a keretszerződést, ahogy azt a befektetők igénylik. Nyitottak vagyunk a kéréseikre” – sommázott Biró Rozália alpolgármester.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.