Itt van a haszon „elásva”. A román állam 18 milliárd eurót nyerne a kitermelésen egy évtized alatt
Fotó: E-nergia.ro
Az Exxon Mobil amerikai olaj- és gázipari vállalat várható kilépése a fekete-tengeri projektből négy-öt elfecsérelt évet jelenthet a romániai földgázkitermelés ügyében, ráadásul egy gyorsan és alacsony áron dolgozó cég elvesztéséről lenne szó – hangzott el egyebek mellett egy minapi bukaresti konferencián.
2020. március 03., 10:532020. március 03., 10:53
2020. március 03., 11:102020. március 03., 11:10
A résztvevő szakemberek egyetértettek abban, hogy a kontinentális talapzatban található gáz kitermelését mielőbb el kell kezdeni. Nemrég többek között a Romgaz román állami vállalat is jelezte: beszállna a kitermelésébe, tizenöt-húsz százalékos részesedést vásárolna az Exxon Mobiltól.
Virgil Popescu ügyvivő gazdasági miniszter a tanácskozáson bejelentette: aláírták a geológiai fúrásokhoz szükséges építkezésekről szóló dokumentumokat. Itt a Black Sea Oil and Gas Romániában bejegyzett amerikai társaság nyert el koncessziós szerződést. Ezen a területen a feltárandó gázmennyiség nem túl jelentős, nagyjából tízmilliárd köbméternyi.
Az eredeti tervek szerint már az idén el kellett volna kezdeni a fekete-tengeri kitermelést. Popescu megismételte: parlamenti konszenzust szeretne az úgynevezett offshore törvény módosításáról. Ez az a jogszabály, ami a leginkább zavarja a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat, elsősorban a részben kivonulni készülő amerikai Exxont. Szakértők szerint az idei év az utolsó lehetőségnek számít a jogi környezet rendezéséhez. Radu Dudău energetikai elemző úgy vélte,
A hatályos offshore törvény értelmében az adózás révén a kitermelt gáz nyereségének kilencven százaléka az államé lenne.
A korábbi, Viorica Dăncilă vezette kabinet kidolgozott egy törvénymódosítást, amely révén hatvan százalékra csökkenne az állam részesedése a gázkitermelési nyereségből. Ezt a tervezetet annak idején üdvözölte a projektben szintén érdekelt OMV–Petrom, de Ludovic Orban kormánya nem vállalta át a módosítási javaslatot. A most ügyvivőként működő kabinet ragaszkodik ahhoz, hogy összpárti egyetértéssel változtassanak a jogszabályon.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!