Itt van a haszon „elásva”. A román állam 18 milliárd eurót nyerne a kitermelésen egy évtized alatt
Fotó: E-nergia.ro
Az Exxon Mobil amerikai olaj- és gázipari vállalat várható kilépése a fekete-tengeri projektből négy-öt elfecsérelt évet jelenthet a romániai földgázkitermelés ügyében, ráadásul egy gyorsan és alacsony áron dolgozó cég elvesztéséről lenne szó – hangzott el egyebek mellett egy minapi bukaresti konferencián.
2020. március 03., 10:532020. március 03., 10:53
2020. március 03., 11:102020. március 03., 11:10
A résztvevő szakemberek egyetértettek abban, hogy a kontinentális talapzatban található gáz kitermelését mielőbb el kell kezdeni. Nemrég többek között a Romgaz román állami vállalat is jelezte: beszállna a kitermelésébe, tizenöt-húsz százalékos részesedést vásárolna az Exxon Mobiltól.
Virgil Popescu ügyvivő gazdasági miniszter a tanácskozáson bejelentette: aláírták a geológiai fúrásokhoz szükséges építkezésekről szóló dokumentumokat. Itt a Black Sea Oil and Gas Romániában bejegyzett amerikai társaság nyert el koncessziós szerződést. Ezen a területen a feltárandó gázmennyiség nem túl jelentős, nagyjából tízmilliárd köbméternyi.
Az eredeti tervek szerint már az idén el kellett volna kezdeni a fekete-tengeri kitermelést. Popescu megismételte: parlamenti konszenzust szeretne az úgynevezett offshore törvény módosításáról. Ez az a jogszabály, ami a leginkább zavarja a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat, elsősorban a részben kivonulni készülő amerikai Exxont. Szakértők szerint az idei év az utolsó lehetőségnek számít a jogi környezet rendezéséhez. Radu Dudău energetikai elemző úgy vélte,
A hatályos offshore törvény értelmében az adózás révén a kitermelt gáz nyereségének kilencven százaléka az államé lenne.
A korábbi, Viorica Dăncilă vezette kabinet kidolgozott egy törvénymódosítást, amely révén hatvan százalékra csökkenne az állam részesedése a gázkitermelési nyereségből. Ezt a tervezetet annak idején üdvözölte a projektben szintén érdekelt OMV–Petrom, de Ludovic Orban kormánya nem vállalta át a módosítási javaslatot. A most ügyvivőként működő kabinet ragaszkodik ahhoz, hogy összpárti egyetértéssel változtassanak a jogszabályon.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!