Romániában az egyik legkönnyebb lakást vásárolni, de a rezsi sokaknak okoz fejfájást

Miközben a bérek a legalacsonyabbak között vannak, Romániában a legdrágább a gáz és a villany is •  Fotó: Jakab Mónika

Miközben a bérek a legalacsonyabbak között vannak, Romániában a legdrágább a gáz és a villany is

Fotó: Jakab Mónika

Jelenleg Románia rendelkezik a legmegfizethetőbb lakáspiaccal Európa keleti felében, annak ellenére, hogy az egyetlen ország, ahol a nettó átlagfizetés alacsonyabb, mint nálunk, az Bulgária. Másrészt a közüzemi számlák és napi kiadások az átlagfizetéshez viszonyítva a legmagasabbak között vannak európai uniós összevetésben, ami többnyire annak tudható be, hogy Romániában az egyik legmagasabb az áram- és a gázár, illetve itt a legmagasabb az infláció az Európai Unióban.

Bálint Eszter

2024. május 02., 18:322024. május 02., 18:32

2024. május 02., 18:362024. május 02., 18:36

Havi nettó 977 euró körüli átlagfizetéssel és a városközponton kívül elhelyezkedő lakások négyzetméterenkénti átlagárával (kb. 1 409 euró) Románia európai uniós összevetésben a középmezőnyben helyezkedik el a megfizethető lakásvásárlás tekintetében a Numbeo platform szerint – mutat rá friss elemzésében a Profit.ro gazdasági portál.

Vagyis a romániai lakáspiac megfizethetőségi indexe – amelyet a lakások átlagos négyzetméterenkénti ára és az Országos Statisztikai Intézet szerint a nettó havi átlagkereset közötti arányként számítanak ki – 1,44, és minél alacsonyabb az index értéke, annál megfizethetőbb egy lakás.

A többi uniós ország átlagjövedelméhez és ingatlanáraihoz viszonyítva a lakások a kontinens keleti felén a legmegfizethetőbbek, Románia nagyjából egy szinten található Bulgáriával (1,44), és megelőzik Magyarországot (1,86).

Az Európa keleti felének legtöbb országában a 2-es érték közelében mozog az index, mint például Szlovéniában, Görögországban vagy Horvátországban, magasabb értéket mutat a Cseh Köztársaság (2,15) és Lengyelország (2,18), Szlovákia esetében pedig a rekordot jelentő 2,55-öt.

A lakástulajdonosok országában a legelérhetőbbek az árak az elemzés szerint •  Fotó: Bálint Eszter Galéria

A lakástulajdonosok országában a legelérhetőbbek az árak az elemzés szerint

Fotó: Bálint Eszter

A romániai munkavállalók számára ugyanakkor könnyebb a lakásvásárlás, mint Európa vezető gazdaságaiban, például Németországban (1,72) és Franciaországban (1,81).

Európai összevetésben amúgy a legmegfizethetőbb lakások a skandináv országokban találhatóak, mint Dánia (0,91) és Svédország (1,05).

A román főváros is az élbolyban

Eközben – az amúgy ma már Kolozsvárnál és Brassónál is olcsóbbnak számító – Bukarest is az Európai Unió legmegfizethetőbb fővárosai közé tartozik, ha a nettó átlagfizetéseket és a fővárosi átlagos négyzetméterárat vesszük figyelembe. Románia ebben a tekintetben a 6. helyen áll az Európai Unió 27 fővárosa közül, 1,5-ös megfizethetőségi indexével, és csak Madrid (1,08), Brüsszel (1,23), Nicosia (1,25), Riga (1,35) és Szófia (1,45) előzi meg.

Az ellenkező póluson Prága (2,9), Valletta (2,98) és Párizs áll – utóbbi az egyetlen főváros, amelynek indexe 3-asnál magasabb, azaz 3,04. A fővárosok közül a 3. helyen áll Románia.

Az elemzés szerint az állhat a román főváros jó mutatója mögött, hogy a nyugat- és észak-európai országokban kisebb a jövedelmi különbség a főváros és a többi város között, mint Romániában.

korábban írtuk

Erdélyi városokban a legdrágábbak a lakások, de a Partium is feltör: Nagyváradon is nagyot nőttek az ingatlanárak
Erdélyi városokban a legdrágábbak a lakások, de a Partium is feltör: Nagyváradon is nagyot nőttek az ingatlanárak

Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.

A lakásfenntartás havi költsége nagyon magas

Eközben Románia az Európai Unió 27 országa közül csak a 20. helyen áll a közüzemi számlák megfizethetőségi indexét – ami a villanyáram, a földgáz, az ivóvíz vagy a háztartási hulladék becsült költségein alapul – tekintve egy 85 négyzetméteres lakás esetében.

Számítások szerint ugyanis egy romániai lakás esetében a közüzemi költségek havi 134 eurónak megfelelő összeget tesznek ki, ami 0,14-es megfizethetőségi indexnek felel meg, ha figyelembe vesszük a 977 eurós nettó átlagfizetést.

Ez a helyzet többek között azzal magyarázható, hogy az Eurostat 2023 első félévére vonatkozó hivatalos adatai szerint Romániában volt a harmadik legmagasabb a villamos energia ára az Európai Unióban (0,42 EUR/kWh) és a hatodik legmagasabb a földgáz ára (0,14 EUR/kWh).

Másfelől Románia ebben a tekintetben is jobb vagy hasonló megfizethetőségi mutatóval rendelkezik a kelet-európai országokhoz képest: míg Bulgária és Magyarország valamivel jobban áll, nagyon közeli mutatóval (0,12), addig olyan országokban, mint Szlovénia, Csehország, Lengyelország, Lengyelország, Görögország vagy Szlovákia nehezebben fizethetők a közüzemi számlák. Eközben a svédek, a dánok és a finnek fizetik ki a legkönnyebben a számláikat, a megfizethetőségi indexük 0,3–0,5, míg a kontinens nagy gazdaságai – például Németország, Franciaország és Olaszország – a maguk 0,7 és 0,11 közötti indexével a rangsor közepén helyezkednek el.

A napi kiadások is Romániában az egyik legdrágábbak

A napi kiadások – amelyek magukban foglalják a tömegközlekedés, a hipermarketekben vásárolt élelmiszerek, az éttermekben való étkezés vagy az alkalmi ruha- és cipővásárlás költségeit – esetében Románia mindössze a 23. helyen áll, ha a megfizethetőséget nézzük. A Numbeo platform adatai szerint a napi költségek egy egyedül élő személy esetében havi 585 eurónak megfelelő összeget tesznek ki, így a megfizethetőségi index a 977 eurós nettó átlagbérhez viszonyítva 0,6-os.

Ennek egyik magyarázata, hogy az Eurostat legutóbbi jelentése szerint jelenleg Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban (7,1 százalék), szemben a 2,8 százalékos uniós és a 2,6 százalékos euróövezeti átlaggal.

Így Románia csak a bérekhez viszonyítva áll jobban a napi kiadások megfizethetősége tekintetében a régió néhány országához képest: Bulgária (0,68), Szlovákia (0,68), Lettország (0,7) és Görögország (0,73).

korábban írtuk

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

A skandináv országok ebben a tekintetben is az élen állnak, a megfizethetőségi arány Dániában és Luxemburgban 0,26, Írországban pedig 0,29 volt. A főbb európai gazdaságok valahol a 27 tagállam második negyedében helyezkednek el Németország 0,35-ös, Franciaország 0,38-as és Olaszország 0,49-es mutatójával.

Romániában sokan nem engedhetik meg magunknak a vendéglői étkezést •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Romániában sokan nem engedhetik meg magunknak a vendéglői étkezést

Fotó: Pinti Attila

Az egyes kategóriákra bontva Románia a 27 ország közül csak a 24. helyen áll a hipermarketben való egyhavi költekezés megfizethetőségi tekintetében 0,2-es indexszel, Lettországgal holtversenyben, míg az Európai Unióban csak Szlovákia (0,23), Görögország (0,24) és Bulgária (0,25) rendelkezik alacsonyabb mutatóval. A skála másik végén a hipermarketekben történő vásárlás költségei a nettó átlagbérhez viszonyítva az ír, a dán (mindkettő 0,08), a holland és a luxemburgi (mindkettő 0,1) lakosok számára a legalacsonyabbak, ami elsősorban annak köszönhető, hogy ezekben az országokban a nettó átlagbérek az Európai Unió legmagasabbjai közé tartoznak.

Ha egy főételt, köretet és desszertet tartalmazó éttermi étkezésről van szó, Románia valamivel jobban, a 19. helyen áll, a megfizethetőségi indexe 0,02, ami jobb, mint a régió olyan országaié, mint Magyarország, Bulgária és Horvátország (0,021) vagy Görögország (0,023).

Eközben a luxemburgiak és az osztrákok számára a legkönnyebb étteremben étkezni (0,01), őket szorosan követik a hollandok és a németek (0,011).

Az ok nagyrészt ugyanaz: az éttermi árakhoz viszonyított magas a jövedelmi szint. „Romániában jelentős eltérés mutatkozik a megfizethető lakásárak és a közüzemi szolgáltatások, valamint a mindennapi kiadások magas költségei között. Az is megfigyelhető, hogy a bankhitelből történő vásárlások aránya nálunk lényegesen alacsonyabb más európai országokhoz képest, ami szintén a romániai lakáspiac megfizethetőségének magasabb fokát jelzi, főként ha azt nézzük, hogy itt nagyon sok a lakástulajdonos” – kommentálta az adatokat Răzvan Ceapă, a Storia & OLX Imobiliare műveleti vezetője.

korábban írtuk

Közel kétszer gyorsabban nőttek a háztartások kiadásai, mint a bevételek
Közel kétszer gyorsabban nőttek a háztartások kiadásai, mint a bevételek

A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit