Romániában az egyik legkönnyebb lakást vásárolni, de a rezsi sokaknak okoz fejfájást

Miközben a bérek a legalacsonyabbak között vannak, Romániában a legdrágább a gáz és a villany is •  Fotó: Jakab Mónika

Miközben a bérek a legalacsonyabbak között vannak, Romániában a legdrágább a gáz és a villany is

Fotó: Jakab Mónika

Jelenleg Románia rendelkezik a legmegfizethetőbb lakáspiaccal Európa keleti felében, annak ellenére, hogy az egyetlen ország, ahol a nettó átlagfizetés alacsonyabb, mint nálunk, az Bulgária. Másrészt a közüzemi számlák és napi kiadások az átlagfizetéshez viszonyítva a legmagasabbak között vannak európai uniós összevetésben, ami többnyire annak tudható be, hogy Romániában az egyik legmagasabb az áram- és a gázár, illetve itt a legmagasabb az infláció az Európai Unióban.

Bálint Eszter

2024. május 02., 18:322024. május 02., 18:32

2024. május 02., 18:362024. május 02., 18:36

Havi nettó 977 euró körüli átlagfizetéssel és a városközponton kívül elhelyezkedő lakások négyzetméterenkénti átlagárával (kb. 1 409 euró) Románia európai uniós összevetésben a középmezőnyben helyezkedik el a megfizethető lakásvásárlás tekintetében a Numbeo platform szerint – mutat rá friss elemzésében a Profit.ro gazdasági portál.

Vagyis a romániai lakáspiac megfizethetőségi indexe – amelyet a lakások átlagos négyzetméterenkénti ára és az Országos Statisztikai Intézet szerint a nettó havi átlagkereset közötti arányként számítanak ki – 1,44, és minél alacsonyabb az index értéke, annál megfizethetőbb egy lakás.

A többi uniós ország átlagjövedelméhez és ingatlanáraihoz viszonyítva a lakások a kontinens keleti felén a legmegfizethetőbbek, Románia nagyjából egy szinten található Bulgáriával (1,44), és megelőzik Magyarországot (1,86).

Az Európa keleti felének legtöbb országában a 2-es érték közelében mozog az index, mint például Szlovéniában, Görögországban vagy Horvátországban, magasabb értéket mutat a Cseh Köztársaság (2,15) és Lengyelország (2,18), Szlovákia esetében pedig a rekordot jelentő 2,55-öt.

A lakástulajdonosok országában a legelérhetőbbek az árak az elemzés szerint •  Fotó: Bálint Eszter Galéria

A lakástulajdonosok országában a legelérhetőbbek az árak az elemzés szerint

Fotó: Bálint Eszter

A romániai munkavállalók számára ugyanakkor könnyebb a lakásvásárlás, mint Európa vezető gazdaságaiban, például Németországban (1,72) és Franciaországban (1,81).

Európai összevetésben amúgy a legmegfizethetőbb lakások a skandináv országokban találhatóak, mint Dánia (0,91) és Svédország (1,05).

A román főváros is az élbolyban

Eközben – az amúgy ma már Kolozsvárnál és Brassónál is olcsóbbnak számító – Bukarest is az Európai Unió legmegfizethetőbb fővárosai közé tartozik, ha a nettó átlagfizetéseket és a fővárosi átlagos négyzetméterárat vesszük figyelembe. Románia ebben a tekintetben a 6. helyen áll az Európai Unió 27 fővárosa közül, 1,5-ös megfizethetőségi indexével, és csak Madrid (1,08), Brüsszel (1,23), Nicosia (1,25), Riga (1,35) és Szófia (1,45) előzi meg.

Az ellenkező póluson Prága (2,9), Valletta (2,98) és Párizs áll – utóbbi az egyetlen főváros, amelynek indexe 3-asnál magasabb, azaz 3,04. A fővárosok közül a 3. helyen áll Románia.

Az elemzés szerint az állhat a román főváros jó mutatója mögött, hogy a nyugat- és észak-európai országokban kisebb a jövedelmi különbség a főváros és a többi város között, mint Romániában.

korábban írtuk

Erdélyi városokban a legdrágábbak a lakások, de a Partium is feltör: Nagyváradon is nagyot nőttek az ingatlanárak
Erdélyi városokban a legdrágábbak a lakások, de a Partium is feltör: Nagyváradon is nagyot nőttek az ingatlanárak

Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.

A lakásfenntartás havi költsége nagyon magas

Eközben Románia az Európai Unió 27 országa közül csak a 20. helyen áll a közüzemi számlák megfizethetőségi indexét – ami a villanyáram, a földgáz, az ivóvíz vagy a háztartási hulladék becsült költségein alapul – tekintve egy 85 négyzetméteres lakás esetében.

Számítások szerint ugyanis egy romániai lakás esetében a közüzemi költségek havi 134 eurónak megfelelő összeget tesznek ki, ami 0,14-es megfizethetőségi indexnek felel meg, ha figyelembe vesszük a 977 eurós nettó átlagfizetést.

Ez a helyzet többek között azzal magyarázható, hogy az Eurostat 2023 első félévére vonatkozó hivatalos adatai szerint Romániában volt a harmadik legmagasabb a villamos energia ára az Európai Unióban (0,42 EUR/kWh) és a hatodik legmagasabb a földgáz ára (0,14 EUR/kWh).

Másfelől Románia ebben a tekintetben is jobb vagy hasonló megfizethetőségi mutatóval rendelkezik a kelet-európai országokhoz képest: míg Bulgária és Magyarország valamivel jobban áll, nagyon közeli mutatóval (0,12), addig olyan országokban, mint Szlovénia, Csehország, Lengyelország, Lengyelország, Görögország vagy Szlovákia nehezebben fizethetők a közüzemi számlák. Eközben a svédek, a dánok és a finnek fizetik ki a legkönnyebben a számláikat, a megfizethetőségi indexük 0,3–0,5, míg a kontinens nagy gazdaságai – például Németország, Franciaország és Olaszország – a maguk 0,7 és 0,11 közötti indexével a rangsor közepén helyezkednek el.

A napi kiadások is Romániában az egyik legdrágábbak

A napi kiadások – amelyek magukban foglalják a tömegközlekedés, a hipermarketekben vásárolt élelmiszerek, az éttermekben való étkezés vagy az alkalmi ruha- és cipővásárlás költségeit – esetében Románia mindössze a 23. helyen áll, ha a megfizethetőséget nézzük. A Numbeo platform adatai szerint a napi költségek egy egyedül élő személy esetében havi 585 eurónak megfelelő összeget tesznek ki, így a megfizethetőségi index a 977 eurós nettó átlagbérhez viszonyítva 0,6-os.

Ennek egyik magyarázata, hogy az Eurostat legutóbbi jelentése szerint jelenleg Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban (7,1 százalék), szemben a 2,8 százalékos uniós és a 2,6 százalékos euróövezeti átlaggal.

Így Románia csak a bérekhez viszonyítva áll jobban a napi kiadások megfizethetősége tekintetében a régió néhány országához képest: Bulgária (0,68), Szlovákia (0,68), Lettország (0,7) és Görögország (0,73).

korábban írtuk

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

A skandináv országok ebben a tekintetben is az élen állnak, a megfizethetőségi arány Dániában és Luxemburgban 0,26, Írországban pedig 0,29 volt. A főbb európai gazdaságok valahol a 27 tagállam második negyedében helyezkednek el Németország 0,35-ös, Franciaország 0,38-as és Olaszország 0,49-es mutatójával.

Romániában sokan nem engedhetik meg magunknak a vendéglői étkezést •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Romániában sokan nem engedhetik meg magunknak a vendéglői étkezést

Fotó: Pinti Attila

Az egyes kategóriákra bontva Románia a 27 ország közül csak a 24. helyen áll a hipermarketben való egyhavi költekezés megfizethetőségi tekintetében 0,2-es indexszel, Lettországgal holtversenyben, míg az Európai Unióban csak Szlovákia (0,23), Görögország (0,24) és Bulgária (0,25) rendelkezik alacsonyabb mutatóval. A skála másik végén a hipermarketekben történő vásárlás költségei a nettó átlagbérhez viszonyítva az ír, a dán (mindkettő 0,08), a holland és a luxemburgi (mindkettő 0,1) lakosok számára a legalacsonyabbak, ami elsősorban annak köszönhető, hogy ezekben az országokban a nettó átlagbérek az Európai Unió legmagasabbjai közé tartoznak.

Ha egy főételt, köretet és desszertet tartalmazó éttermi étkezésről van szó, Románia valamivel jobban, a 19. helyen áll, a megfizethetőségi indexe 0,02, ami jobb, mint a régió olyan országaié, mint Magyarország, Bulgária és Horvátország (0,021) vagy Görögország (0,023).

Eközben a luxemburgiak és az osztrákok számára a legkönnyebb étteremben étkezni (0,01), őket szorosan követik a hollandok és a németek (0,011).

Az ok nagyrészt ugyanaz: az éttermi árakhoz viszonyított magas a jövedelmi szint. „Romániában jelentős eltérés mutatkozik a megfizethető lakásárak és a közüzemi szolgáltatások, valamint a mindennapi kiadások magas költségei között. Az is megfigyelhető, hogy a bankhitelből történő vásárlások aránya nálunk lényegesen alacsonyabb más európai országokhoz képest, ami szintén a romániai lakáspiac megfizethetőségének magasabb fokát jelzi, főként ha azt nézzük, hogy itt nagyon sok a lakástulajdonos” – kommentálta az adatokat Răzvan Ceapă, a Storia & OLX Imobiliare műveleti vezetője.

korábban írtuk

Közel kétszer gyorsabban nőttek a háztartások kiadásai, mint a bevételek
Közel kétszer gyorsabban nőttek a háztartások kiadásai, mint a bevételek

A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 17., csütörtök

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program
2025. július 17., csütörtök

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik

A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik
2025. július 17., csütörtök

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától
2025. július 17., csütörtök

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön

Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön
2025. július 17., csütörtök

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni

Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni
2025. július 17., csütörtök

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése

Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése
2025. július 16., szerda

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket
2025. július 16., szerda

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi
2025. július 16., szerda

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram

Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram
2025. július 16., szerda

Több mint 40 ezer új külföldi vendégmunkás érkezett az év eleje óta

A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.

Több mint 40 ezer új külföldi vendégmunkás érkezett az év eleje óta