Magasba tör. Nagyváradon jelentősen drágultak a lakások az elmúlt hónapban
Fotó: Bálint Eszter
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad, ahol az áremelkedés az elemzői várakozásokat is felülmúlta – derül ki az imobiliare.ro elemzéséből.
2024. március 08., 17:202024. március 08., 17:20
„A lakáspiac továbbra is meglepetést okoz azzal, hogy a várakozások felett fejlődik, még az év elején is, amikor az új lakások áfájának emelése nyomán sok elemző az érdeklődés csökkenésére számított. A növekedés annál is inkább szembetűnő, mivel a kisebb városokban is zajlik, és e tekintetben különösen Nagyváradot említjük, ahol az átlagár először lépte át az 1500 euró/négyzetméteres küszöböt. Ennek ellenére a romániai vásárlók még mindig kiváltságos helyzetben vannak a lakások megfizethetőségét tekintve más európai országokhoz képest” – hangsúlyozta Daniel Crainic, az Imobiliare.ro marketingigazgatója.
A kolozsvári lakáspiacon az eladó lakások átlagos ára a múlt hónap végén elérte a 2666 euró/ négyzetmétert, ami az Imobiliare.ro indexe szerint a legmagasabb Romániában.
A kolozsvári lakások a piacon töltött idő tekintetében is a legnehezebben fogynak a többi nagyváros hasonló ingatlanjaihoz képest. A tulajdonosoknak és a fejlesztőknek 2020-tól mostanáig körülbelül 3-4 hónapot kellett várniuk a vevőre, az eladáshoz szükséges idő pedig viszonylag állandó maradt az Imobiliare.ro adatai szerint.
Temesvár ugyanakkor, bár ingatlan- és üzleti központ, a régió legdrágább városai közül a harmadik helyre esett vissza. A Béga-parti városban található lakások jelenleg az ország legolcsóbb ingatlanai közé tartoznak a lakosok jövedelméhez viszonyítva.
Az Imobiliare.ro által elemzett többi nagyvároshoz képest az elmúlt 12 hónapban az árak növekedési üteme nagyon lassú volt.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a megfizethetőség ellenére a temesvári lakások több időt töltenek a piacon. Tavaly év elején 56 nap alatt kelt el egy lakás, 2023 végére pedig 69 nap alatt talált vevőt.
Az ország legnagyobb lakáspiacai közül a legjelentősebb áremelkedés az elmúlt 12 hónapban Brassóban volt tapasztalható. A 15 százalékos emelkedés nyomán a lakások átlagos ára a 2023. februári 1580 euró/hasznos négyzetméterről a múlt hónap végére 1815 euró/ négyzetméterre emelkedett.
az Imobiliare.ro indexe szerint.
A brassói lakások értékesítési ideje 2020-tól 2022 közepéig állandó maradt, majd a tavalyi év közepéig gyorsuló növekedés volt tapasztalható, amikor a tulajdonosoknak körülbelül 80 napra volt szükségük a vevők megtalálásához. Az utóbbi két negyedévben azonban csökkenés tapasztalható ezen a téren, és a brassói lakások eladásához szükséges idő körülbelül két hónap.
A vásárlóknak 1663 eurót kell fizetniük egy bukaresti lakásért négyzetméterenként, majdnem 7 százalékkal többet, mintha tavaly év elején vásároltak volna hasonló ingatlant.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!