Magasba tör. Nagyváradon jelentősen drágultak a lakások az elmúlt hónapban
Fotó: Bálint Eszter
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad, ahol az áremelkedés az elemzői várakozásokat is felülmúlta – derül ki az imobiliare.ro elemzéséből.
2024. március 08., 17:202024. március 08., 17:20
„A lakáspiac továbbra is meglepetést okoz azzal, hogy a várakozások felett fejlődik, még az év elején is, amikor az új lakások áfájának emelése nyomán sok elemző az érdeklődés csökkenésére számított. A növekedés annál is inkább szembetűnő, mivel a kisebb városokban is zajlik, és e tekintetben különösen Nagyváradot említjük, ahol az átlagár először lépte át az 1500 euró/négyzetméteres küszöböt. Ennek ellenére a romániai vásárlók még mindig kiváltságos helyzetben vannak a lakások megfizethetőségét tekintve más európai országokhoz képest” – hangsúlyozta Daniel Crainic, az Imobiliare.ro marketingigazgatója.
A kolozsvári lakáspiacon az eladó lakások átlagos ára a múlt hónap végén elérte a 2666 euró/ négyzetmétert, ami az Imobiliare.ro indexe szerint a legmagasabb Romániában.
A kolozsvári lakások a piacon töltött idő tekintetében is a legnehezebben fogynak a többi nagyváros hasonló ingatlanjaihoz képest. A tulajdonosoknak és a fejlesztőknek 2020-tól mostanáig körülbelül 3-4 hónapot kellett várniuk a vevőre, az eladáshoz szükséges idő pedig viszonylag állandó maradt az Imobiliare.ro adatai szerint.
Temesvár ugyanakkor, bár ingatlan- és üzleti központ, a régió legdrágább városai közül a harmadik helyre esett vissza. A Béga-parti városban található lakások jelenleg az ország legolcsóbb ingatlanai közé tartoznak a lakosok jövedelméhez viszonyítva.
Az Imobiliare.ro által elemzett többi nagyvároshoz képest az elmúlt 12 hónapban az árak növekedési üteme nagyon lassú volt.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a megfizethetőség ellenére a temesvári lakások több időt töltenek a piacon. Tavaly év elején 56 nap alatt kelt el egy lakás, 2023 végére pedig 69 nap alatt talált vevőt.
Az ország legnagyobb lakáspiacai közül a legjelentősebb áremelkedés az elmúlt 12 hónapban Brassóban volt tapasztalható. A 15 százalékos emelkedés nyomán a lakások átlagos ára a 2023. februári 1580 euró/hasznos négyzetméterről a múlt hónap végére 1815 euró/ négyzetméterre emelkedett.
az Imobiliare.ro indexe szerint.
A brassói lakások értékesítési ideje 2020-tól 2022 közepéig állandó maradt, majd a tavalyi év közepéig gyorsuló növekedés volt tapasztalható, amikor a tulajdonosoknak körülbelül 80 napra volt szükségük a vevők megtalálásához. Az utóbbi két negyedévben azonban csökkenés tapasztalható ezen a téren, és a brassói lakások eladásához szükséges idő körülbelül két hónap.
A vásárlóknak 1663 eurót kell fizetniük egy bukaresti lakásért négyzetméterenként, majdnem 7 százalékkal többet, mintha tavaly év elején vásároltak volna hasonló ingatlant.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!