A Ciolacu-kormány 2,5 százalékos gazdasági növekedésre és 7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányra építi a parlamentben megszavazott költségvetést
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Elfogadta a kétkamarás bukaresti parlament együttes ülése szerdán a 2025. évi állami költségvetést, amely 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol.
2025. február 05., 23:392025. február 05., 23:39
2025. február 06., 00:142025. február 06., 00:14
A költségvetés tervezetét a Szociáldemokrata Párt (PSD), a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a (nem magyar) kisebbségi frakció alkotta kormánykoalíció 254 törvényhozója támogatta, 192-en ellene szavaztak. A társadalombiztosítási költségvetést is hasonló arányú többséggel (255 igen és 192 nem voks) szavazta meg a képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén.
Tánczos Barna pénzügyminiszter a törvényhozási szavazás után közölte, megteremtették az alapot arra, hogy „rekordszintű beruházásokkal” támogassa a kormány a fejlődést, biztosítsa a bérek és nyugdíjak kifizetését, stabilizálja az ország pénzügyeit. „Holnaptól egy új szakasz kezdődik – a megvalósításé. A költségvetés végrehajtása fegyelmezett kiadáskezelést és stabil bevételi forrásokat biztosít, amelyek elengedhetetlenek a további fejlődéshez” – írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében az RMDSZ-es tárcavezető. Tánczos közölte, a kormány 150 milliárd lejt fordít idén a gazdaság élénkítésére, ugyanakkor 2025 az első év abból a hétéves időszakból, amely során Romániának el kell érnie az európai szinten vállalt 3 százalékos költségvetési hiánycélt és meg kell erősítenie a gazdaság stabilitását.
Tánczos Barna pénzügyminiszter szerint a költségvetésben 150 milliárd lejt fordítanak idén a gazdaság élénkítésére
Fotó: Facebook/Tánczos Barna
Marcel Ciolacu miniszterelnök a nap folyamán cáfolta azokat a nyilatkozatokat, amelyek szerint a 2025-ös állami költségvetés a megszorítások büdzséje. A tervezet parlamenti vitáján a szociáldemokrata kormányfő rámutatott: két, paradox módon egymásnak ellentmondó vád éri a 2025-ös állami költségvetést. Az egyik vád szerint ez a megszorítások büdzséje, a másik vád pedig éppen ellenkezőleg, túl optimistának tartja az idei költségvetést. „Megszorításoknak azt nevezzük, ami 2010-ben történt, amikor csökkentek a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak, nőtt az áfa, és hitelt vett fel az ország a Nemzetközi Valutaalaptól” – fogalmazott Ciolacu.
Túlzottan optimistának véli a pénzügyminisztérium adóbevételekre vonatkozó becsléseit a Költségvetési Tanács.
Ciolacu emlékeztetett, hogy a 2025-ös állami költségvetésben minden eddiginél nagyobb összeget, mintegy 150 milliárd lejt különítettek el beruházásokra, 35 százalékkal több pénzt fordítanak kórházakra és egészségügyi szolgáltatásokra, 20 százalékkal többet költenek autópálya- és vasútépítésre, és 10 százalékkal nő az oktatásra fordított összeg. „Ez a pénz végső soron a román építőipari vállalatokhoz, szolgáltatókhoz és informatikai cégekhez kerül, tehát a román gazdaság szívébe” – nyomatékosította. A miniszterelnök beszélt arról is, hogy a helyi fejlesztéseket több mint 27 milliárd lejjel támogatják, és a kis- és középvállalkozások állami támogatási programjait is fenntartják, mindegyikhez rendeltek alapokat 2025-re.
A büdzsé 2,5 százalékos gazdasági növekedésre és 7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra épít. Tánczos Barna pénzügyminiszter szerint mértékletesség jellemzi a költségvetést.
Ezzel szemben az ellenzéki pártok élesen bírálták a Ciolacu-kabinet által kidolgozott büdzsét. Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője azt hangoztatta, hogy a 2025-ös állami költségvetés ismét azt a hamis látszatot próbálja kelteni, hogy a kormány meghúzza a nadrágszíjat. „De amióta Marcel Ciolacu mind húzza a nadrágszíjat, 25 ezerrel nőtt a közalkalmazottak száma, az állami kiadások pedig a GDP 38 százalékát kitevő 460 milliárd lejről a GDP 42 százalékának megfelelő 727 milliárd lejre nőttek” – fogalmazott a tervezet szerdai parlamenti vitáján az ellenzéki honatya.
Anamaria Gavrilă, a Fiatal Emberek Pártja (POT) képviselőházi frakciójának vezetője ellentmondott Marcel Ciolacu miniszterelnök Románia fejlődésével kapcsolatos kijelentéseinek, rámutatva, hogy a románok külföldre vándorolnak, az ország pedig adósságba fullad. Cosmina Cerva, az SOS Románia Párt szenátora szerint idén várhatóan 200 milliárd lejjel fog nőni az államadósság, elérve az 1150 milliárd lejt. „Ez azt jelenti, hogy Románia túlzott eladósodottsága fennmarad egyik évről a másikra” – vélekedett a felsőház ellenzéki tagja. George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke szerint a jelenlegi kormány, Marcel Ciolacu miniszterelnök és a „Klaus Iohannis vezette rezsim” „romba döntötte, szemétté változtatta” Romániát.
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
Közzétette csütörtök este a pénzügyminisztérium a 2025-ös állami költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) számol.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!