Jóval kevesebb élelmiszert vásárolhatnak a szociális kártyával a rászorulók 2025-ben, mint tavaly
Fotó: Rab Zoltán
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az Agerpres hírügynökségnek az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter. A kormányon lévő RMDSZ-szel együttműködő EMSZ megalázónak, embertelennek nevezi az élelmiszer-támogatást megkurtító intézkedést.
2025. január 31., 20:172025. január 31., 20:17
Marcel Boloș emlékeztetett, hogy tavaly kéthavonta, tehát hat alkalommal részesültek a rászorulók a 250 lejes, elektronikus fizetőeszközre (szociális kártyára) feltöltött támogatásból. Idén háromhavonta kapnak segélyt: két alkalommal egyenként 250 lej értékű vásárlási utalvány, két alkalommal pedig egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomag formájában.
A miniszter szerint az idei költségvetésben elkülönítették a rászoruló diákoknak tanév elején járó 500 lejes támogatáshoz szükséges összeget is, az intézkedésnek 625 ezer kedvezményezettje lesz. A bukaresti kormány már korábban kiszivárgott intézkedését jelentős felháborodás övezi a kedvezményezettek részéről. Sokan kétségbe vonják, hogy nem futja a költségvetésből a rászorulók élelmiszer-támogatására, és felróják a kormányzati és törvényhozói illetékeseknek, hogy fenntartják a speciális nyugdíjakat.
Egy kenyér, margarin és talán a legolcsóbb, 100 grammos kiszerelésű felvágott – az idei évtől körülbelül ennyit vásárolhatnak havonta a rászorulók az élelmiszer-utalványok formájában kapott állami támogatásból.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) pénteken közölte: elfogadhatatlannak és felháborítónak tartja, hogy az alacsony jövedelemmel rendelkező, egyszülős családban élőknek, a kisnyugdíjasoknak, valamint a súlyos és a közepesen súlyos fogyatékkal élőknek – utalvány formájában – járó, egyébként is megalázóan alacsony élelmiszer-vásárlási támogatás összegét drasztikusan csökkentik.
(Az EMSZ nem veszi figyelembe a két alkalommal biztosítandó, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagot). A kormányon lévő RMDSZ-szel egyébként együttműködő EMSZ szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében meggyőződésének adott hangot, hogy a tervezett intézkedés alkalmatlan az ország drámai gazdasági helyzetének javítására, viszont annál inkább alkalmas arra, hogy állampolgárok széles rétegeit sodorja még kilátástalanabb helyzetbe.
„Mindeközben emlékeztetünk: a tavalyi évben (és bizonyos esetekben) akár havi 70 ezer lejes csillagászati összeget is elérő speciális nyugdíjak mérséklését továbbra sem hajlandók napirendre tűzni a bukaresti döntéshozók, akiket az emberek azért küldtek a törvényhozásba, mert azt ígérték, hogy hatalomra jutásukkal több pénz maradhat az emberek zsebébe, és kevesebb az államnál. Ehhez képest – ismét – az ígéretek fordítottja történik” – szerepel a parlamenti mandátummal rendelkező Zakariás Zoltán vezette alakulat A bukaresti kormánytagok jóllaknának havi kevesebb mint 21 lejből? című közleményében, amely megalázónak, embertelennek nevezi az intézkedést.
Tánczos Barna pénzügyminiszter pénteken úgy vélekedett: a 2025-ös költségvetés a rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházások és 7 százalékos költségvetési hiány mellett is biztosítja a bérek és nyugdíjak kifizetését, támogatja a rászorulókat, és biztosítja a gazdaság és az önkormányzatok fejlődéséhez szükséges forrásokat.
Közzétette csütörtök este a pénzügyminisztérium a 2025-ös állami költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) számol.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!