Szombati ülésén fogadta el a költségvetést a kormány
Fotó: gov.ro
Szombati ülésén jóváhagyta a kormány a 2,5 százalékos gazdasági növekedésre és 7 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra építő idei állami költségvetést – jelentette ki a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón Tánczos Barna pénzügyminiszter. Az RMDSZ-es tárcavezető szerint mértékletesség jellemzi az elmúlt négy hétben kidolgozott költségvetést.
2025. február 01., 11:302025. február 01., 11:30
2025. február 01., 14:302025. február 01., 14:30
Tánczos Barna szerint kiegyensúlyozott költségvetés az idei, amely a rekordszintű beruházások mellett a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak kifizetését is biztosítja. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy 150 milliárd lejt különítettek el beruházásokra, ami a gazdasági növekedés hajtómotorja lesz. Rámutatott arra is, hogy Románia EU-tagságának köszönhetően elérhető uniós alapok is meghatározóan hozzájárulnak majd a költségvetésbe foglalt beruházásokhoz.
Hozzátette, támogatni fogják azokat az ágazatokat, amelyekben növelni kell a termelést, a külkereskedelmi mérleg hiányának csökkentése érdekében. Tánczos szerint az államadósság növekedési üteme 2025-ben csökkenni fog, a kamatkiadások miatt azonban érezhetők lesznek az előző évek hatásai. „Romániának többet kell termelnie, és kevesebb hitelt kell felvennie” – nyomatékosította.
Tánczos Barna pénzügyminiszter a kormányülés utáni sajtótájékoztatón
Fotó: gov.ro
A miniszter szerint a 2025-ös költségvetés három pillérre épül. Az egyik ezek közül az állam karcsúsítása és ezáltal az állami kiadások csökkentése. A közalkalmazotti bérköltségek 2025-ben a GDP 8,9 százalékára mérséklődnek a tavalyi 9,3 százalékról – hangsúlyozta Tánczos, hangsúlyozva, hogy ez nem von maga után fizetés- vagy nyugdíjcsökkenést. Hozzátette ugyanakkor, hogy az átlagbér az inflációs szint feletti mértékben, 6,1 százalékkal fog emelkedni.
Idén a GDP 7,8 százalékát fordítja erre a célra a kormány, és az összeg jelentős részét a közúti infrastruktúra fejlesztésére fogják fordítani. A szállításügyi minisztérium a tavalyinál 20 százalékkal nagyobb összeget költhet idén infrastrukturális beruházásokra, az egészségügyi minisztérium költségvetése 35 százalékkal, a környezetvédelmi minisztériumé 51 százalékkal nő. Ehhez nagymértékben hozzájárulnak majd az európai uniós alapok is – részletezte a miniszter. A költségvetés harmadik pillérét a tárcavezető szerint az Országos Szolidaritási Alap képezi. Ebből azokat a területi-közigazgatási egységeket fogják segíteni, amelyek saját bevételeikből nem tudják fedezni a működési költségeiket. A költségvetést utóbb a parlamentnek is meg kell szavaznia.
Közzétette csütörtök este a pénzügyminisztérium a 2025-ös állami költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és folyó áron 1912 milliárd lejes bruttó hazai termékkel (GDP) számol.
A kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök a fejlesztések költségvetésének nevezte az idei büdzsét, amelyben minden eddiginél nagyobb összeget, 150 milliárd lejt különítettek el beruházásokra, 30 milliárd lejjel többet, mint tavaly. A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy a beruházásokra fordított összeg a kiadások 20 százalékát teszi ki, aminek köszönhetően 1913 milliárd lejre fog nőni a bruttó hazai termék.
Ciolacu rámutatott, 0,5 százalékkal csökkentik az állam működési költségeit, és továbbra is megvédik a kis jövedelműek vásárlóerejét.
Óriási költségvetési hiány ide, megszorító intézkedések oda, a román hírszerző szolgálatok idén sem panaszkodhatnak arra, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatnak.
Január 1-jétől 4050 lejre nőtt a minimálbér, és 2025-ben a 4,4 százalékos inflációs szint feletti mértékben, 6,1 százalékkal fog emelkedni a nettó átlagbér. „Ragaszkodtunk ahhoz, hogy pénzügyi támogatásban részesítsük a kisnyugdíjasokat, ezt a döntést felvállalom” – tette hozzá.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy folytatják a gazdaság és a kkv-k támogatását, tovább viszik az Európai Bizottság által elfogadott költségvetési-strukturális tervbe foglalt valamennyi állami támogatási programot. „Több tíz milliárd lejt szánunk a helyi ipari termelés növelésére. Szeretném, ha minden felületen, akár a TikTokon is népszerűsítenénk a romániai cégeket és termékeket” – mondta.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint jó lesz nekünk
Fotó: gov.ro
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
Rámutatott arra is, hogy a helyi beruházásokat a gazdasági hatásuk alapján priorizálják. Az Anghel Saligny közművesítési programra és a helyi fejlesztések országos programjára (PNDL) 11 milliárd lejt, az országos helyreállítási tervbe foglalt projektekre 8,2 milliárd lejt szánnak.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
szóljon hozzá!