2011. április 07., 08:532011. április 07., 08:53
Míg a tavaly szervezett első ilyen jellegű találkozót eléggé gyér érdeklődés övezte, most jelentős számban gyűltek össze a befektetésekben érdekelt vállalkozók, illetve a potenciális megrendelők. Amint azt Szilágyi Ottó főszervező elmondta: a Szatmár megyeiek is kezdik felismerni a megújuló energiaforrások felhasználásában rejlő lehetőségeket, ugyanis az elmúlt körülbelül egy év során közel tíz ilyen jellegű kezdeményezésről szerzett tudomást, míg korábban mindössze egyetlen megyebeli cég foglalkozott zöld energiával. A rendezvényt egyébként a pályázatírással és üzleti tanácsadással, valamint projektírással foglalkozó Achiever Associates Kft., a Kolozsvári Technológiai Transzfer Központ, a Német–Román Gazdasági Egyesület, illetve a Szatmár megyei prefektusi hivatal szervezték.
Szilágyi Ottó, az Achiever Associates vezetője nyitóbeszédében kifejtette: Romániában érdemes zöld beruházásokat eszközölni, hisz az Európai Unió elvárásai szerint a jövőben az elektromos energiának harminc százalékát megújuló forrásokból kell fedezniük a tagállamoknak. E téren pedig van mit behoznunk, ugyanis míg az országban a közeljövőben esedékes az első biogáztelep átadása, addig például Németországban több mint ötezer ilyen létesítmény működik. Szilágyi elmondta, a befektetések kapcsán mindenképp figyelembe kell venni a helyi adottságokat, ezek fényében pedig Szatmár megye számára a napenergia felhasználása, de legfőképpen a biogáz jelent kitűnő lehetőséget.
Elektromosenergia-termelés szempontjából ugyan nem, viszont fűtésre jól használható továbbá a geotermális energia. A földrajzi tényezők jelentősége kapcsán kifejtette: a nap- és főleg a szélenergia kihasználása szempontjából Dobrudzsa, illetve az ország délkeleti része nyújt kedvező lehetőségeket. A napelemek esetében az északnyugati fekvésű Szatmárban ehhez képest három-négy százaléknyival kisebb hozamra lehet számítani, a szélerőművek viszonylatában azonban a hozam akár harminc-harmincöt százalékkal is elmaradhat a jobb adottságokkal rendelkező délkeleti országrészekhez képest. Épp ezért készül Dobrudzsában Kelet-Közép-Európa legnagyobb szélerőműtelepe.
A biogázüzemek létesítésének gazdaságossága mellett szól az, hogy Szatmár megyében a termőföldek jelentős hányada jelenleg parlagon áll, ahol megteremhetne az egyik legjobb alapanyagnak számító kukorica, de felhasználható lenne emellett az állatgazdaságokból származó trágya is. A megújuló energiát hasznosító üzemek azonban hatalmas befektetéseket igényelnek, és igen hosszú távon térülne csak meg a rájuk költött pénz, ha az állam nem támogatná a zöldenergia-felhasználást. Azonban a szubvenciókat figyelembe véve érdemes belevágni ilyen jellegű beruházásokba, véli Szilágyi, aki szerint esetleg a biogázüzemek lehetnének rövid távon is nyereségesek állami segítség nélkül, amennyiben a metánból nyert elektromos energia mellett a termelődő hőenergiát is hasznosítanák.
Szilágyi Ottó szerint a lakások fűtését is érdemes megoldani megújuló energiával azoknak, akiknek van befektetni való pénzük. A szakértő úgy számol: a legköltségesebbnek számító, geotermális energiát felhasználó rendszer kiépítése egy 200–250 négyzetméteres alapterületű magánház esetében ugyanis körülbelül 25 ezer euróba kerül, ennek ára azonban hét-nyolc év alatt megtérül. A tegnapi találkozó házigazdája összegzésképpen kijelentette: nincs energiaválság a világban, mindössze fel kell használni a kiaknázható forrásokat, illetve ki kell dolgozni a rendelkezésre álló energia gazdaságos kinyerésének módozatait.
Szatmár megyében egyébként a szakértő tudomása szerint nyolc nagyobb kaliberű zöld beruházás készül: négy község – Hadad, Ákos, Mezőterem és Nagytarna – akar ugyanis fotovoltaikus rendszereket létesíteni, Szokondon összetettebb megoldásban gondolkodnak, mivel itt a fotovoltaikus park mellett két szélturbinát is építenének, továbbá három biogáz-üzem is készülőben van. Lapunk tudomása szerint emellett a Szatmár Megyei Tanács a közigazgatási palota fűtését kívánja a geotermális energia felhasználásával megoldani, ehhez készül most a megvalósíthatósági tanulmány, továbbá a szatmárnémeti városi tanács az idén hagyta jóvá egy biogázüzem részleges városrendezési tervét a megyeszékhely határában, az ipari park mellett. A megyében egyébként a legelső zöld beruházásnak egy pelletgyártó vállalkozás számít. A befektető Kismajtény község határában, egy tízhektáros területen telepített energiafüzet, mely idén lesz kétéves, tehát ősszel esedékes az első aratás. Jelenleg az energianövényt feldolgozó üzem megépítésén dolgoznak.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!