Kikerekedik. A Nokian ez év második felében indítja be a gyártósorokat, a nagyüzem 2025-től várható
Fotó: Nokiantires.com
A legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, négy megyében örülnek a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek. Ennek kétharmadát a Nagyváradon létesülő gumiabroncsüzem „gurítja be” a régióba, miközben Maros és Kolozs megyében két-két, Brassóban pedig egy gyár hoz pénzt és teremt új munkalehetőségeket.
2024. január 29., 09:322024. január 29., 09:32
A Ziarul Financiar gazdasági lap év eleji összesítésében hét nagyvállalat beruházásait emelték ki, amelyek révén a legnagyobb költségvetésű, összesen több mint 1,1 milliárd euróból lehetővé tett idei romániai gyárnyitások valósulnak meg, több mint ezer új munkahelyet teremtve. A hétből öt Erdélyben indítja be a gyártósorokat 2024 folyamán – a cégek képviselőinek korábbi nyilatkozatai szerint –, összesen hat helyszínen, körülbelül egymilliárd eurót kitevő befektetések révén.
Amint arról beszámoltunk, az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés 2024 második felében indulhat a váradi üzemben, a nagykereskedelmi gyártás beindítása ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára lesz, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban személygépkocsik és hobbiterepjárók (SUV) számára.
Számos érv szól amellett, hogy a nemzetközi autóipar által „lerohant” Debrecen helyett Nagyváradon létesít új üzemet 650 millió eurós befektetéssel a Nokian Tyres – közölte a finn gumiabroncsgyártó első embere.
A beruházás jelentős nemcsak Várad, hanem Erdély és egész Románia szintjén is – nem véletlen, hogy a gumiabroncsgyártó képviselői még Nicolae Ciucă akkori kormányfővel is tárgyaltak az állami segítség, kedvezmények lehetőségeiről. A gyárépítés a Nokian számára sürgető volt, hiszen az évi 19 millió abroncs 80 százalékát Oroszországban gyártották, ahonnan több száz millió eurós veszteségek árán vonultak ki.
Juukki Moisio, a Nokian Tyres vezérigazgatója korábban kifejtette, számított az olcsóbb munkaerő, a meglévő autópályák, hogy Váradtól legtöbb egynapi útra fekszenek a legfőbb közép-európai exportcélállomásaik: a legtöbb abroncsot 1000 kilométeren belül adják majd el. A nagyvállalat első embere szerint sokat nyomott a latban, hogy a helyszín egy nagyváros mellett van, a Váradon működő műszaki egyetemek pedig nagy segítségükre lehetnek a következő években a munkaerő kiegészítése terén.
Szintén a partiumi megyeszékhely mellett szólt a Közép-Európa felé vezető korszerű vasúthálózat, amely a nehéz súlyú nyersanyagok szállításában szükséges. Kedvező volt Románia makrogazdasági stabilitása, illetve hogy a karbonsemleges céljaik teljesítését zöldberuházások, napelemparkok létesítése is segíti majd.
A Knauf két erdélyi városban is üzemet épít
Fotó: Facebook/Knauf România
Dicsőben üveggyapotgyárat létesít a Romániában 2008 óta jelen lévő, világszerte több mint 90 országban 300 üzemet működtető nagyvállalat. A mintegy 135 millió eurót felemésztő Maros megyei nagyberuházás révén a legmodernebb kelet-közép-európai gyárukat építik meg, ahol évente több mint 75 ezer tonna üveggyapotot állítanak elő a belföldi és a környező országok piacai számára. Szintén az év közepén várható a bánffyhunyadi gipszkartongyáruk beindítása, ahol mintegy 76 millió eurós beruházás révén létesítenek új üzemet. A két beruházás mintegy 200 új munkahelyet teremt.
Amint arról beszámoltunk, a német gyógyszergyártó vállalat tízhektáros területen valósítja meg a létesítményt – az eredeti elképzelések szerint mintegy 48 millió euróból, de már 65 millió eurós összebefektetésről is beszélnek. Az első gyógyszerek 2024 közepén-második felében kerülhetnek ki a létesítményből.
A Stada Románia képviselői arra számítanak, hogy a Tordán épülő új gyógyszergyárban évente mintegy 120 millió doboz orvosságot állítanak elő, és minden negyedik európai rendelkezni fog valamelyik termékükkel.
Mihai Fugarevici, a Stada Románia vezérigazgatója szerint a tordai gyár a vállalat legújabb és legnagyobb létesítménye lesz. Leginkább a földrajzi helyezkedés szólt Románia mellett, amikor a beruházás helyszínét keresték, ugyanis már meglévő szerbiai, oroszországi, ukrajnai és németországi gyáraikhoz képest „középen” helyezkedik el, Torda pedig autópálya-csomópont. Ugyanakkor a munkaerőpiaci jellemzők is kedvezők, de a vállalatvezető szerint ennél is fontosabb, hogy a Kolozsvár–Marosvásárhely-tengelyen fekvő Torda és a térség gyógyszeripari örökséggel is rendelkezik. A befektetés 375 új munkahelyet teremt.
Épül a Stada tordai gyógyszergyára
Fotó: Facebook/STADA România
A cégvezetők tájékoztatása szerint év közepén indulhat a gyártás. Addigra mintegy 100 alkalmazottat vesznek fel, 2027-re pedig 600-ra növelnék számukat. A világszerte öt iparágban 17 ezer embert foglalkoztató Diehl cégcsoport Németország és Lengyelország után a harmadik európai országban létesít üzemet, az öreg kontinensen kívül még az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kínában van jelen.
Az építkezési anyagok piacán 2017 óta jelen lévő cég 2024 első felében tervezi beindítani az erdélyi gyártósorokat, melyek Európa egyik legnagyobb hasonló jellegű termelőegységének részét képezik. Talán ennek is köszönhető, hogy a cég 10 millió eurós állami támogatást is „kialkudott” a beruházásnak, mely révén 118 munkahelyet teremtenek Radnóton.
Egyébként az Erdélyben gyárakat nyitó öt nagyvállalat mellett a Ziarul Financiar gazdasági lap a leghangzatosabb idei romániai rajtok között még a csehországi székhelyű Tesla Energy Storage brăilai beruházását emelte ki – 100 millió euróból építenek akkumulátorgyárat –, illetve a francia Groupe Atlanticét, amely 60 millió eurós kiadással létesít fűtésrendszereket gyártó üzemet a Prahova megyei Ariceştii Rahtivani településen.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!