A tordai gyár látványterve
Fotó: Stada.ro
A Stada Románia képviselői arra számítanak, hogy a Tordán épülő új gyógyszergyárban évente mintegy 120 millió doboz orvosságot állítanak elő, amelyeket 130 nemzetközi piacon forgalmaznak majd, és minden negyedik európai rendelkezni fog valamelyik, Romániában készült termékükkel.
2023. március 17., 16:202023. március 17., 16:20
A Kolozs megyei város ipari parkjában zajló beruházás tervét bő egy évvel ezelőtt jelentették be. A német vállalat tízhektáros területen valósítja meg a létesítményt – az eredeti elképzelések szerint mintegy 48 millió euróból, de most már 65 millió eurós összebefektetésről beszélnek. Az első gyógyszerek 2024 közepén-második felében kerülhetnek ki a létesítményből.
Mihai Fugarevici, a Stada Románia vezérigazgatója szerint a tordai gyár a vállalat legújabb és legnagyobb létesítménye lesz. Korábban a Ziarul Financiar gazdasági lapnak úgy nyilatkozott, leginkább a földrajzi helyezkedés szólt Románia mellett, amikor a beruházás helyszínét keresték, ugyanis már meglévő szerbiai, oroszországi, ukrajnai és németországi gyáraikhoz képest „középen” helyezkedik el, Torda pedig autópálya-csomópont. Ugyanakkor a munkaerőpiaci jellemzők is kedvezők, de a vállalatvezető szerint
Persze az sem elhanyagolható, hogy a beruházó mintegy 20 millió eurós támogatást kap a román államtól, amelyet adók formájában kell megtéríteniük öt év alatt.
Fugarevici szerint a befektetés 375 új munkahelyet teremt.
– ismertette korábban a vezérigazgató. Aki egy közleményben nemrég rendkívül intenzívként értékelte a vállalat tavalyi évét, melyben a legkiemelkedőbb események között a Parkinson-kórosok számára kifejlesztett innovatív kezelést, illetve a tordai gyár építésének elkezdését is megemlítette. A 2022-ben tapasztalt közismert nehézségek ellenére szeretnének bekerülni az öt legnagyobb, generikus gyógyszereket gyártó romániai vállalat közé, „a cél pedig egyre közelebb van”.
A Stada Románia tavaly 247 millió lejes üzleti forgalmat bonyolított le, ami 37 százalékos növekedést jelent tavalyelőtthöz képest. A német cégcsoport teljes üzleti forgalma eközben több milliárd euróra rúg.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!