A tordai gyár látványterve
Fotó: Stada.ro
A Stada Románia képviselői arra számítanak, hogy a Tordán épülő új gyógyszergyárban évente mintegy 120 millió doboz orvosságot állítanak elő, amelyeket 130 nemzetközi piacon forgalmaznak majd, és minden negyedik európai rendelkezni fog valamelyik, Romániában készült termékükkel.
2023. március 17., 16:202023. március 17., 16:20
A Kolozs megyei város ipari parkjában zajló beruházás tervét bő egy évvel ezelőtt jelentették be. A német vállalat tízhektáros területen valósítja meg a létesítményt – az eredeti elképzelések szerint mintegy 48 millió euróból, de most már 65 millió eurós összebefektetésről beszélnek. Az első gyógyszerek 2024 közepén-második felében kerülhetnek ki a létesítményből.
Mihai Fugarevici, a Stada Románia vezérigazgatója szerint a tordai gyár a vállalat legújabb és legnagyobb létesítménye lesz. Korábban a Ziarul Financiar gazdasági lapnak úgy nyilatkozott, leginkább a földrajzi helyezkedés szólt Románia mellett, amikor a beruházás helyszínét keresték, ugyanis már meglévő szerbiai, oroszországi, ukrajnai és németországi gyáraikhoz képest „középen” helyezkedik el, Torda pedig autópálya-csomópont. Ugyanakkor a munkaerőpiaci jellemzők is kedvezők, de a vállalatvezető szerint
Persze az sem elhanyagolható, hogy a beruházó mintegy 20 millió eurós támogatást kap a román államtól, amelyet adók formájában kell megtéríteniük öt év alatt.
Fugarevici szerint a befektetés 375 új munkahelyet teremt.
– ismertette korábban a vezérigazgató. Aki egy közleményben nemrég rendkívül intenzívként értékelte a vállalat tavalyi évét, melyben a legkiemelkedőbb események között a Parkinson-kórosok számára kifejlesztett innovatív kezelést, illetve a tordai gyár építésének elkezdését is megemlítette. A 2022-ben tapasztalt közismert nehézségek ellenére szeretnének bekerülni az öt legnagyobb, generikus gyógyszereket gyártó romániai vállalat közé, „a cél pedig egyre közelebb van”.
A Stada Románia tavaly 247 millió lejes üzleti forgalmat bonyolított le, ami 37 százalékos növekedést jelent tavalyelőtthöz képest. A német cégcsoport teljes üzleti forgalma eközben több milliárd euróra rúg.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!