A tordai gyár látványterve
Fotó: Stada.ro
A Stada Románia képviselői arra számítanak, hogy a Tordán épülő új gyógyszergyárban évente mintegy 120 millió doboz orvosságot állítanak elő, amelyeket 130 nemzetközi piacon forgalmaznak majd, és minden negyedik európai rendelkezni fog valamelyik, Romániában készült termékükkel.
2023. március 17., 16:202023. március 17., 16:20
A Kolozs megyei város ipari parkjában zajló beruházás tervét bő egy évvel ezelőtt jelentették be. A német vállalat tízhektáros területen valósítja meg a létesítményt – az eredeti elképzelések szerint mintegy 48 millió euróból, de most már 65 millió eurós összebefektetésről beszélnek. Az első gyógyszerek 2024 közepén-második felében kerülhetnek ki a létesítményből.
Mihai Fugarevici, a Stada Románia vezérigazgatója szerint a tordai gyár a vállalat legújabb és legnagyobb létesítménye lesz. Korábban a Ziarul Financiar gazdasági lapnak úgy nyilatkozott, leginkább a földrajzi helyezkedés szólt Románia mellett, amikor a beruházás helyszínét keresték, ugyanis már meglévő szerbiai, oroszországi, ukrajnai és németországi gyáraikhoz képest „középen” helyezkedik el, Torda pedig autópálya-csomópont. Ugyanakkor a munkaerőpiaci jellemzők is kedvezők, de a vállalatvezető szerint
Persze az sem elhanyagolható, hogy a beruházó mintegy 20 millió eurós támogatást kap a román államtól, amelyet adók formájában kell megtéríteniük öt év alatt.
Fugarevici szerint a befektetés 375 új munkahelyet teremt.
– ismertette korábban a vezérigazgató. Aki egy közleményben nemrég rendkívül intenzívként értékelte a vállalat tavalyi évét, melyben a legkiemelkedőbb események között a Parkinson-kórosok számára kifejlesztett innovatív kezelést, illetve a tordai gyár építésének elkezdését is megemlítette. A 2022-ben tapasztalt közismert nehézségek ellenére szeretnének bekerülni az öt legnagyobb, generikus gyógyszereket gyártó romániai vállalat közé, „a cél pedig egyre közelebb van”.
A Stada Románia tavaly 247 millió lejes üzleti forgalmat bonyolított le, ami 37 százalékos növekedést jelent tavalyelőtthöz képest. A német cégcsoport teljes üzleti forgalma eközben több milliárd euróra rúg.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!