Fotó: Gábos Albin
Átlagban 12 százalékkal nőttek ebben az évben a bruttó bérek a magánvállalatoknál – derül ki a PwC Románia csütörtökön közzétett felméréséből. Ez az elmúlt 15 év legnagyobb fizetésemelése a privát szektorban, amellyel a cégek a rekordméretű inflációt próbálják ellensúlyozni.
2022. október 14., 12:212022. október 14., 12:21
A pénzügyi tanácsadói cég adatai szerint jövőre a magánvállalatok a bruttó fizetések 9,3 százalékos növekedésével számolnak.
ezt követte a kiskereskedelem 16,6, a szolgáltató központok 11, a gyógyszeripar 10,5, a bankok 10,5, a technológiai ágazat 9,3 és az ipar 6,6 százalékkal.
A legmagasabb átlagkereset továbbra is a technológiai ágazatban van, amelyet sorrendben a lízingszektor, a szolgáltató központok, az ipar, a bankszektor, a gyógyszeripar, a biztosítás és a kiskereskedelem követ. A legjobban fizetett alkalmazottak a 44 és 54 közöttiek, de nem sokkal kisebb a 26-43 éves korosztály bére sem.
ami azt jelenti, hogy a nők még mindig inkább az alacsonyabb fizetésű munkakörökben dolgoznak – írja az Agerpres. A jól teljesítő és nagy szakmai tapasztalatú alkalmazottak fizetése ugyanakkor 8-15 százalékkal nagyobb a munkatársaikénál. A PwC Románia a felmérésben több mint 180 ipari, banki, gyógyszeripari, kiskereskedelmi, IT&C, biztosítási és lízingcéget kérdezett az alkalmazottak bérezéséről.
Az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség hamarosan összeállítja a januári szakszervezeti akciók menetrendjét, amit a 2025-ös költségvetési törvény tervezetének alakulásától tett függővé – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Bogdan Hossu.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
2024 novemberében 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékkal kisebb, mint októberben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adatai szerint.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
1 hozzászólás