A bukaresti teátrum május 23-án lép színre a Getruddal a budapesti Nemzeti Színház nagytermében
Fotó: Nemzetiszínház.hu
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház: Bukarestben Katona József Bánk bánját láthatja a közönség Vidnyánszky Attila rendezésében, Budapesten pedig a Radu F. Alexandru által átdolgozott Gertrudot mutatják be Silviu Purcărete rendezésében – közölte az MTI-vel a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatója.
2025. április 02., 21:552025. április 02., 21:55
Kósa András László elmondta: régóta tervezett színházi együttműködés ért idén célegyenesbe, amit az tett lehetővé, hogy a Gertrudot beválogatták az április 25. és május 25. között zajló 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozóra, a MITEM-2025-re, és „viszonzásképpen” a bukaresti teátrum is kért egy előadást a budapesti Nemzeti Színháztól. A bukaresti társulat 2012-ben, a Radnóti Színház vendégeként játszott utoljára a magyar fővárosban, és a budapesti Nemzeti Színház sem járt ez idő alatt Bukarestben – tette hozzá.
Felidézte: még Ion Caramitru, a bukaresti Ion Luca Caragiale Nemzeti Színház 2021-ben elhunyt volt igazgatója, a Román Színházi Szövetség alapító elnöke idejében megfogalmazódott az igény, hogy szeretnének egy újabb budapesti vendégszereplést összehozni, és – a Caramitruval jó viszonyt ápoló – Vidnyánszky Attila igazgató is jelezte, hogy a budapesti Nemzeti Színház is szívesen fellépne Bukarestben.
amely a román médiában is komoly visszhangot keltett. Örömmel újságolta, hogy „nagyon jól fogynak a jegyek is” a jövő heti előadásra.
A Liszt Intézet kapcsolatépítő, közvetítői szerepére utalva Kósa András László megjegyezte: nekik nincs arra anyagi lehetőségük, hogy „ilyen nagy produkciókat meghívjanak”, de az intézet azáltal is elő tudja mozdítani a magyar kultúra népszerűsítését, egymás értékeinek kölcsönös megismerését, hogy segíti a színházak egymásra találását.
Aztán a FrenÁk Pál Társulat érkezik júniusban, és úgy néz ki, hogy a román társulatok is érdeklődnek a magyar darabok iránt, a Bulandra Színházban műsoron van Egressy Zoltán Portugálja, Béres Attila rendezésében, és a színház további két kortárs magyar dráma műsorra tűzését tervezi” – sorolta a bukaresti Liszt Intézet vezetője.
A budapesti Nemzeti Színház társulata április 9-én lép fel a Bánk bánnal a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színház Ion Caramitru termében, míg a bukaresti teátrum május 23-án, a MITEM 2025 keretében lép színre a Getruddal a budapesti Nemzeti Színház nagytermében.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!