Az aranyrúd népszerűbb a romániai befektetők körében
Fotó: Pixabay
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
2025. március 27., 17:592025. március 27., 17:59
2025. március 27., 18:042025. március 27., 18:04
„Nincs pontos számadatunk az összes vásárlónkról, de annyit elmondhatunk, hogy jelenleg átlagosan körülbelül napi 100 tranzakciót bonyolítunk le arannyal. Ami a preferenciákat illeti, a romániai befektetők egyértelműen az aranyrudakat részesítik előnyben az aranyérmékkel szemben” – részletezte a szakember az Economica.net gazdasági portálnak adott interjúban.
Rámutatott: az értékesítés 80 százaléka aranyrúd és 20 százaléka érme. Ennek oka, hogy az érmék nem annyira népszerűek, az új befektetők szkeptikusak, úgy vélik, hogy az aranyrudat, mivel csomagolva van és eredetiségigazolással szállítják, könnyebb eladni, mint az érmét – fogalmazta meg Victor Dima.
„Ezt a következtetést a bankbetétek magas értékéből vonhatjuk le – a Román Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint körülbelül kétszer annyi tőke van betétben, mint a hitelek értéke” – magyarázta a szakértő. Viszont más európai országokkal, például Lengyelországgal vagy akár Bulgáriával ellentétben az arany továbbra sem annyira népszerű a romániai befektetők körében.
Ez minden bizonnyal annak is tulajdonítható, hogy a befektetési arany eladására és visszavásárlására szakosodott cégek száma csekély, mindössze az elmúlt két évben kezdett növekedni.
Egy nagy piac hiányában nehéz felmérni a befektetői érdeklődést. Az biztos, hogy a Tavex ügyfeleinek száma folyamatosan nő, de ez annak is köszönhető, hogy a cég egyre népszerűbb a román piacon” – jelentette ki Dima.
Nem mind arany? Sok befektető nem bízik az érmékben
Fotó: Pixabay
Az általa irányított vállalkozás tapasztalatai szerint ha az elmúlt éveket hasonlítjuk össze, nemzetközi szinten az ukrajnai háború kitörésével az arany iránti kereslet hatalmas növekedésnek indult, és az azt követő években tovább nőtt.
sokan „menekülnek” ebbe az irányba a jóval kockázatos devizákkal ellentétben. Az arany ára pedig egyre csak nő, az elmúlt időszakban is sorra döntötte meg saját, pár nappal korábban felállított rekordjait.
A Tavex Group nemzetközi csoport részeként tevékenykedő Tavex Románia azon kevés cégek egyike, amelyek aranyrudakat és -érméket árulnak Romániában. 2024-ben mintegy 35 millió eurós forgalmat bonyolítottak le Romániában. Ez a teljesítmény közel 60 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami megerősíti a vállalat pozícióját a romániai befektetésiarany-piacon. Ugyanakkor a tavaly eladott arany összmennyisége 25 százalékkal nőtt, a 2023-as évi szintről 100 kilogrammal 450 kilogrammra emelkedett.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany kedden 450,2987 lejt ér, 0,8966 lejjel (0,19 százalékkal) többet, mint hétfőn (449,4021 lej). Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!