Az aranyrúd népszerűbb a romániai befektetők körében
Fotó: Pixabay
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
2025. március 27., 17:592025. március 27., 17:59
2025. március 27., 18:042025. március 27., 18:04
„Nincs pontos számadatunk az összes vásárlónkról, de annyit elmondhatunk, hogy jelenleg átlagosan körülbelül napi 100 tranzakciót bonyolítunk le arannyal. Ami a preferenciákat illeti, a romániai befektetők egyértelműen az aranyrudakat részesítik előnyben az aranyérmékkel szemben” – részletezte a szakember az Economica.net gazdasági portálnak adott interjúban.
Rámutatott: az értékesítés 80 százaléka aranyrúd és 20 százaléka érme. Ennek oka, hogy az érmék nem annyira népszerűek, az új befektetők szkeptikusak, úgy vélik, hogy az aranyrudat, mivel csomagolva van és eredetiségigazolással szállítják, könnyebb eladni, mint az érmét – fogalmazta meg Victor Dima.
„Ezt a következtetést a bankbetétek magas értékéből vonhatjuk le – a Román Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint körülbelül kétszer annyi tőke van betétben, mint a hitelek értéke” – magyarázta a szakértő. Viszont más európai országokkal, például Lengyelországgal vagy akár Bulgáriával ellentétben az arany továbbra sem annyira népszerű a romániai befektetők körében.
Ez minden bizonnyal annak is tulajdonítható, hogy a befektetési arany eladására és visszavásárlására szakosodott cégek száma csekély, mindössze az elmúlt két évben kezdett növekedni.
Egy nagy piac hiányában nehéz felmérni a befektetői érdeklődést. Az biztos, hogy a Tavex ügyfeleinek száma folyamatosan nő, de ez annak is köszönhető, hogy a cég egyre népszerűbb a román piacon” – jelentette ki Dima.
Nem mind arany? Sok befektető nem bízik az érmékben
Fotó: Pixabay
Az általa irányított vállalkozás tapasztalatai szerint ha az elmúlt éveket hasonlítjuk össze, nemzetközi szinten az ukrajnai háború kitörésével az arany iránti kereslet hatalmas növekedésnek indult, és az azt követő években tovább nőtt.
sokan „menekülnek” ebbe az irányba a jóval kockázatos devizákkal ellentétben. Az arany ára pedig egyre csak nő, az elmúlt időszakban is sorra döntötte meg saját, pár nappal korábban felállított rekordjait.
A Tavex Group nemzetközi csoport részeként tevékenykedő Tavex Románia azon kevés cégek egyike, amelyek aranyrudakat és -érméket árulnak Romániában. 2024-ben mintegy 35 millió eurós forgalmat bonyolítottak le Romániában. Ez a teljesítmény közel 60 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami megerősíti a vállalat pozícióját a romániai befektetésiarany-piacon. Ugyanakkor a tavaly eladott arany összmennyisége 25 százalékkal nőtt, a 2023-as évi szintről 100 kilogrammal 450 kilogrammra emelkedett.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany kedden 450,2987 lejt ér, 0,8966 lejjel (0,19 százalékkal) többet, mint hétfőn (449,4021 lej). Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!