2012. október 12., 08:252012. október 12., 08:25
A jelenség egyébként nem meglepő, hiszen a társaságok három éven keresztül nem emelték az árakat annak ellenére, hogy a balesetek során keletkezett károkért egyre többet kellett fizetniük. Emiatt folyamatosan késtek a kártérítések kifizetésével, a Biztosítótársaságokat Felügyelő Tanácshoz (CSA) pedig egyre több panasz érkezett az elégedetlen károsultaktól.
Az illetékesek szerint ugyanakkor a jövő évtől tervezett módosítások miatt még nagyobb áremelésre lehet számítani. Amint arról beszámoltunk, Cornel Coca-Constantinescu, a CSA alelnöke nemrég bejelentette, jövő évtől saját biztosítótársaságuk kártalaníthatja azokat a gépkocsivezetőket is, akik saját hibájukon kívül keveredtek forgalmi balesetbe, a társaságok pedig később egymás között intézik a kártérítések visszafizetését.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos törvények szerint annak a társaságnak kell kártérítést fizetnie, amely a balesetet okozó autótulajdonos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényét kibocsátotta. Az alelnök szerint a tervezett módosításnak köszönhetően a kártérítések kifizetésének határideje a mostani 90-ről akár 60 napra is csökkenhet. „Az eljárás lényegesen leegyszerűsödik, hiszen az ügyfélnek a saját biztosítótársaságával kell majd megegyeznie, és nem egy olyan vállalattal, amelyhez addig semmi köze nem volt” – vélekedett a CSA illetékese.
Az új rendszer hátránya azonban az lenne, hogy a társaságok minden bizonnyal emelnék a kötelező biztosítási kötvények árát. Az ügyfelek ugyanis jelenleg nem nagyon törődnek a társaságok által nyújtott minőségről, inkább az olcsóbb kötvényeket részesítik előnyben, hiszen az általuk okozott baleset esetén a károsult fél a haszonélvező. Abban az esetben azonban, ha az ő kártérítésüket is saját társaságuknak kell kifizetnie, kétszer is meggondolják, hogy milyen kötvényt válasszanak. A biztosítótársaságok képviselői szerint így jövőre akár 50 százalékos drágításra is lehet számítani.
A női autótulajdonosok által kötött kötelező biztosítások értéke ugyanakkor biztosan 50 százalékkal növekszik december 21-étől, miután a parlament szakbizottságai elfogadták az ezt előíró törvényt. Mint ismeretes, eddig a nőknek kevesebbet kellett fizetniük az RCA-ért, mint a férfiaknak, ugyanis a statisztikák szerint a hölgyek elővigyázatosabban vezetnek, és kevesebb balesetet okoznak. Az Európai Unió tavalyi döntése szerint minden állam köteles megszüntetni a pozitív diszkriminációt, így el kell törölni a nemek alapján kategorizált biztosítási kötvényeket. December 21-étől így a hölgyeknek is ugyanannyit kell fizetniük a kötelező gépjármű-biztosításért, mint a férfi sofőröknek.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.