2012. október 12., 08:252012. október 12., 08:25
A jelenség egyébként nem meglepő, hiszen a társaságok három éven keresztül nem emelték az árakat annak ellenére, hogy a balesetek során keletkezett károkért egyre többet kellett fizetniük. Emiatt folyamatosan késtek a kártérítések kifizetésével, a Biztosítótársaságokat Felügyelő Tanácshoz (CSA) pedig egyre több panasz érkezett az elégedetlen károsultaktól.
Az illetékesek szerint ugyanakkor a jövő évtől tervezett módosítások miatt még nagyobb áremelésre lehet számítani. Amint arról beszámoltunk, Cornel Coca-Constantinescu, a CSA alelnöke nemrég bejelentette, jövő évtől saját biztosítótársaságuk kártalaníthatja azokat a gépkocsivezetőket is, akik saját hibájukon kívül keveredtek forgalmi balesetbe, a társaságok pedig később egymás között intézik a kártérítések visszafizetését.
Mint ismeretes, a jelenleg hatályos törvények szerint annak a társaságnak kell kártérítést fizetnie, amely a balesetet okozó autótulajdonos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényét kibocsátotta. Az alelnök szerint a tervezett módosításnak köszönhetően a kártérítések kifizetésének határideje a mostani 90-ről akár 60 napra is csökkenhet. „Az eljárás lényegesen leegyszerűsödik, hiszen az ügyfélnek a saját biztosítótársaságával kell majd megegyeznie, és nem egy olyan vállalattal, amelyhez addig semmi köze nem volt” – vélekedett a CSA illetékese.
Az új rendszer hátránya azonban az lenne, hogy a társaságok minden bizonnyal emelnék a kötelező biztosítási kötvények árát. Az ügyfelek ugyanis jelenleg nem nagyon törődnek a társaságok által nyújtott minőségről, inkább az olcsóbb kötvényeket részesítik előnyben, hiszen az általuk okozott baleset esetén a károsult fél a haszonélvező. Abban az esetben azonban, ha az ő kártérítésüket is saját társaságuknak kell kifizetnie, kétszer is meggondolják, hogy milyen kötvényt válasszanak. A biztosítótársaságok képviselői szerint így jövőre akár 50 százalékos drágításra is lehet számítani.
A női autótulajdonosok által kötött kötelező biztosítások értéke ugyanakkor biztosan 50 százalékkal növekszik december 21-étől, miután a parlament szakbizottságai elfogadták az ezt előíró törvényt. Mint ismeretes, eddig a nőknek kevesebbet kellett fizetniük az RCA-ért, mint a férfiaknak, ugyanis a statisztikák szerint a hölgyek elővigyázatosabban vezetnek, és kevesebb balesetet okoznak. Az Európai Unió tavalyi döntése szerint minden állam köteles megszüntetni a pozitív diszkriminációt, így el kell törölni a nemek alapján kategorizált biztosítási kötvényeket. December 21-étől így a hölgyeknek is ugyanannyit kell fizetniük a kötelező gépjármű-biztosításért, mint a férfi sofőröknek.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.