2012. június 01., 08:042012. június 01., 08:04
A kormány által rögzített menetrend értelmében a gázolaj jövedéki adója 2013 január elsejétől tonnánként 391 euróra nő a jelenlegi 374 euróról.
A cigaretta jövedéki adója 2013 júliusában az ezer szálankénti 79,19 euróról 81,78 euróra nő, 2015 júliusában pedig eléri a 86,96 eurót. Addig azonban a dohányosoknak már egy idei emelést is le kell nyelniük, júliustól ugyanis a jelenlegi 76,6 euróról növelik a jövedéki adót arra a 79,19 eurós szintre, amelyről immár bizonyos, hogy egy év múlva tovább növekszik majd.
Az Országos Statisztikai intézet (INS) közleménye szerint a dohánytermékek és a cigaretta ára tavaly 6,5 százalékkal nőtt. Ami a benzint illeti, a Bloomberg által készített, 55 országra kiterjedő felmérés rámutat: Románia azon országok közé tartozik, ahol a legdrágább az üzemanyag a lakosság vásárlóerejéhez mérve. Gheorghe Ialomiţianu volt pénzügyminiszter ugyanakkor még tavaly év végén azt mondta: a gázolaj jövedéki adójának 2013-ra el kell érnie az Európai Unióban mért minimális szintet.
Az üzemanyagár-emelések kapcsán csütörtökön megszólalt Victor Ponta kormányfő is. Leszögezte: a kormány nem nézi ölbe tett kézzel az árnövekedést, és meg is vannak az eszközei a közbelépésre, de az sem járható út, hogy elkezdje szabályozni az árakat. Kifejtette, az üzemanyagok ára a valutaárfolyamok függvényében is változhat, ugyanakkor a piacon némi zavar támadt.
Leszögezte, hogy ez a zavar nem a romániai, hanem az európai gazdasági folyamatok következménye, és nem csupán a lej-euró árfolyamot érintette, hanem a többi régióbeli ország devizáját is. Ponta azt is kifejtette, hogy az állami beavatkozás helyett párbeszédre törekszik az üzemanyaggyártókkal, emellett viszont olyan adóügyi megoldások is szükségesek, amelyek normális határokon belül tartják az árakat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.