Fotó: Borbáth Katalin
Elkerülhetetlen a drágítás, mivel az alapanyag és a munkaerő ára is emelkedett – mondta el megkeresésünkre Diószegi László. A sepsiszentgyörgyi pékség május 1-től átlag 10 százalékkal emeli az árait, ez a különböző termékekre 8-110 százalékos drágítást jelent, mert kerek végösszegeket számoltak.
2017. április 06., 17:082017. április 06., 17:08
A vállalkozó hangsúlyozta, a pékségek egy része már korábban megemelte az árait, de aki most nem drágít, a következő hónapokban már nem tudja kitermelni a költségeket. Emlékeztetett, hogy öt éve nem drágított, sőt az áfacsökkentéskor visszavette az árakat, így a 9 lejes kenyeret 8 lejért adta. Most ez a kenyér újra 9 lejbe kerül, tehát visszajutottunk az áfacsökkentés előtti árakhoz – mondta Diószegi László.
Hozzátette, olyan szerződéseket kötött a beszállítóival, melyek szavatolják, hogy ha idén nem lesz szárazság, és nagyon gyenge búzatermés, akkor nem kell újra emelje az árait. Szerinte a búza árát a külső tényezők befolyásolják, a nagy vállalatcsoportok felvásárolják, raktározzák a búzát, majd irányítani tudják a piacot. A sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség termékei jelenleg 12 megye több mint ezer üzletében vásárolhatók, de Magyarországon és Londonban is forgalmazzák társpékségek révén az erdélyi pityókás kenyeret. Még mindig van kapacitásuk 20-30 százalékos bővítésre, hamarosan Nagyvárdra is szállítanak.
Amint arról beszámoltunk, csütörtökön a Rompan malom- és sütőipari munkáltatók szervezetének elnöke, Aurel Popescu is azt közölte, akár 10 százalékkal is drágulhat a kenyér a búza és a liszt árának emelkedése miatt, de azért is, mert a minimálbér 1450 lejre való növelése nyomán többet kell fizetni az alkalmazottaknak.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.