Fotó: Borbáth Katalin
Elkerülhetetlen a drágítás, mivel az alapanyag és a munkaerő ára is emelkedett – mondta el megkeresésünkre Diószegi László. A sepsiszentgyörgyi pékség május 1-től átlag 10 százalékkal emeli az árait, ez a különböző termékekre 8-110 százalékos drágítást jelent, mert kerek végösszegeket számoltak.
2017. április 06., 17:082017. április 06., 17:08
A vállalkozó hangsúlyozta, a pékségek egy része már korábban megemelte az árait, de aki most nem drágít, a következő hónapokban már nem tudja kitermelni a költségeket. Emlékeztetett, hogy öt éve nem drágított, sőt az áfacsökkentéskor visszavette az árakat, így a 9 lejes kenyeret 8 lejért adta. Most ez a kenyér újra 9 lejbe kerül, tehát visszajutottunk az áfacsökkentés előtti árakhoz – mondta Diószegi László.
Hozzátette, olyan szerződéseket kötött a beszállítóival, melyek szavatolják, hogy ha idén nem lesz szárazság, és nagyon gyenge búzatermés, akkor nem kell újra emelje az árait. Szerinte a búza árát a külső tényezők befolyásolják, a nagy vállalatcsoportok felvásárolják, raktározzák a búzát, majd irányítani tudják a piacot. A sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség termékei jelenleg 12 megye több mint ezer üzletében vásárolhatók, de Magyarországon és Londonban is forgalmazzák társpékségek révén az erdélyi pityókás kenyeret. Még mindig van kapacitásuk 20-30 százalékos bővítésre, hamarosan Nagyvárdra is szállítanak.
Amint arról beszámoltunk, csütörtökön a Rompan malom- és sütőipari munkáltatók szervezetének elnöke, Aurel Popescu is azt közölte, akár 10 százalékkal is drágulhat a kenyér a búza és a liszt árának emelkedése miatt, de azért is, mert a minimálbér 1450 lejre való növelése nyomán többet kell fizetni az alkalmazottaknak.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.