2010. január 28., 09:212010. január 28., 09:21
A svájci kisvárosban megrendezett, vasárnapig tartó esemény ezúttal a „Javítsuk a világ állapotát: gondoljuk, tervezzük, építsük újra” mottó alatt zajlik.
„A globalizációval kapcsolatos eufóriát, amely Davost évekig jellemezte, mára aláásta a globális válság” – jelentette ki Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász, a fórum gyakori résztvevője.
A fórum alapítója, Klaus Schwab szerint „jelenleg nincs mit ünnepelni”. Ugyanakkor Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója még mindig úgy véli, hogy Davos „egyedi történet, egyedi hely és egyedi pillanat”.
A súlyos gazdasági válság után kezd visszatérni a bizalom az üzleti világba, a cégvezetők már tervezgetik a létszámbővítést. A PricewaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó cégnek a davosi világgazdasági fórumra időzített felmérése szerint az 59 országban megkérdezett 1200 vállalatvezető 39 százaléka bővíteni akarja a létszámot az idén. Igaz, 25 százalék még további leépítést tervez, de ez jócskán elmarad attól, hogy tavaly a megkérdezettek még fele csökkentette a dolgozói létszámot. A PwC elemzői szerint a vállalatvezetők most sokkal optimistábbak, de még mindig igen nagy az óvatosság, ami jórészt attól is függ, hogy hol működik az adott cég. A fejlődő országokban sokkal bátrabban lehet tervezni, mint a fejlett országokban. Ezért a létszámbővítési tervek elsősorban azokra a cégekre jellemzőek, amelyek valamelyik feltörekvő országban tevékenykednek, mert ott a legerőteljesebb a gazdasági növekedés, és a bérek alacsonyabbak. A fejlett országokban viszont sokkal visszafogottabbak a növekedési kilátások a PwC szerint. Mindamellett a vállalatvezetők 81 százaléka bizakodó a következő egy év bevételeinek alakulását illetően, míg egy évvel ezelőtt arányuk még csak 64 százalék volt. Nagyon bizakodónak nevezte magát 31 százalék, 10 százalékponttal több az egy évvel korábbinál. |
A magas rangú nemzetközi résztvevők száma is kevesebb, mint az elmúlt években volt, az amerikai kormányzat is csak szerényen képviselteti magát az ötnapos eseményen.
Az idei találkozó napirendjén az átfogó témákon belül szerepelnek még a klímaváltozás gazdasági hatásai, a korrupció és az információtechnológiai bűnözés.
A fórumon megjelenik Bill Clinton korábbi amerikai elnök is, aki azonban nem az amerikai gazdaságpolitika, hanem Haiti ügyében szólal fel: az ENSZ haiti különmegbízottjaként a fórum résztvevőit adakozásra és közös gondolkodásra bátorítja: hogyan lehetne a leghatékonyabban segíteni a földrengés sújtotta ország amúgy is rendkívül szegény lakosságát.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.