2012. július 25., 09:272012. július 25., 09:27
A mezőgazdasági miniszterrel közösen megtartott tegnapi sajtótájékoztatóján Victor Ponta miniszterelnök arról beszélt, hogy támogatja az alapélelmiszerek áfájának 9 százalékra történő csökkentését január elsejétől. Mint részletezte, az intézkedés révén egyaránt céljuk az árak csökkentése, az adócsalás visszaszorítása, illetve a hazai termelők támogatása.
Ezt megelőzően kormányközeli források a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkoztak, már meg is született a döntés arról, hogy 2013-tól kezdődően 9 százalékra csökkenjen az alapélelmiszerek áfája. Érvként a meg nem nevezett illetékes azt hozta fel, hogy más európai uniós tagállamokban, például Belgiumban és Németországban is hasonlóképpen járnak el.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány ez irányú terve már beiktatása után nem sokkal kiszivárgott, akkor még az a lehetőség is felmerült, hogy az ország gazdaságának alakulása függvényében már szeptembertől csökkenthetik az áfát. Viszont a román pénzügyi és gazdaságpolitikába a készenléti hitelmegállapodás szándéknyilatkozatában foglaltak értelmében nagy beleszólással bíró Nemzetközi Valutaalap (IMF) már akkor jelezte, hogy nem ajánlja az áfacsökkentést. Jeffrey Franks, az IMF előző romániai küldöttségének vezetője úgy nyilatkozott, hogy az IMF elvi síkon sem támogatja a többkulcsos áfát, szerintük ugyanis egyes ágazatok vagy termékcsoportok áfájának a csökkentéséből a fogyasztó nem húz hasznot, ez gyakorta inkább csak adócsaláshoz vezet.
„Az IMF általában azt tanácsolja, hogy ne legyenek különleges áfaszintek. Egy hasonló intézkedés adócsaláshoz vezet, s nem segíti a gazdasági ágazatokat. Nem ajánljuk, hogy egyes ágazatok vagy termékek áfáját csökkentse a kormány” – szögezte le Franks.
Az intézkedés eközben a szakmabeliek szerint sem biztos, hogy meghozná a tőle elvártakat. A Krónika megkeresésére Diószegi László, a sepsiszentgyörgyi Diószegi Pékség tulajdonosa korábban úgy vélekedett, az általános forgalmi adó csökkentése segítené ugyan a pékeket, de hónapokkal előtte még nem lehet megmondani, hogy a 15 százalékos adócsökkentés következtében valóban 15 százalékkal olcsóbb lenne-e a kenyér, mivel az ár alakulása nem annyira az adók mértékétől, mint a gabonaterméstől függ.
Hasonlóképpen fogalmazott a Krónika kérdésére Ilie Şerbănescu gazdasági elemző, aki az adócsalás mértekének a csökkenését ugyan elképzelhetőnek tartja, az árak csökkenését azonban ő sem tartja valószínűnek.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.