2012. október 22., 14:152012. október 22., 14:15
A bank által közölt statisztikai adat a 2009 elejétől 2012 augusztusáig eltelt időszakra vonatkozik, itthon ugyanis 2009 elején kezdte éreztetni hatását a válság.
Az azóta eltelt három és fél év alatt a lakosság és a cégek megtakarításai elérték a 42,35 milliárd lejt (9,2 milliárd euró), miután a banki betétek értéke csaknem 30 százalékkal nőtt. 2009 januárjában a betétek értéke 151,371 milliárd lej volt (33,08 milliárd euró), augusztus végéig 193,722 milliárd (42,33 milliárd euró) lejre nőtt.
A megtakarítás növekedésének legnagyobb részét, majdnem 87 százalékát a lakosság pénze képezi, hiszen a több mint 9 milliárd euróból a lakosság takarított meg körülbelül 8 milliárd eurót. A vizsgált időszakban a lakossági banki betétek 82,88 milliárd lejről (18,11 milliárd euró) 119,56 milliárd lejre (26,12 milliárd euró) nőttek, ami csaknem 45 százalékos gyarapodás három és fél év alatt.
A vállalatoknak a bankban tartott pénze ennél sokkal kisebb arányban nőtt, hiszen 8,26 százalékos növekedést regisztráltak az ő esetükben.
Szintén hétfőn tettek közzé egy közvélemény-kutatást, amely szerint több mint 2,6 millió romániai városi lakó takarít meg folyamatosan vagy alkalomszerűen. Az idén a havi átlag-megtakarítás értéke 30 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest, és elérte a 116 eurót.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.