2009. december 24., 10:302009. december 24., 10:30
A szakszervezetek azonban máris utcai tiltakozó akciókkal fenyegetnek, mint hangoztatják, nem természetes állapot az, hogy egy országban kétféle minimálbér létezzen. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a szakszervezetek korábban foggal-körömmel ragaszkodtak az általuk követelt 740 lejes minimálbérhez, október elején azonban hosszas egyeztetések eredményeképp elfogadták a kormány ajánlatát a 705 lejes minimálbérről. Cserébe pedig csupán annyit kértek, hogy tartsák tiszteletben a kollektív munkaszerződésbe foglaltakat. A munkáltatói szövetségek azonban a gazdasági visszaesésre hivatkozva nem támogatták a kormány által garantált legalacsonyabb fizetés ilyen mértékű megemelését. A munkáltatók az első fél évre 650 lejes minimálbért javasoltak, ami akkor nőhetett volna 705 lejre a második fél évről, ha az ország gazdasági helyzete ezt lehetővé tenné.
\"A 2010-es költségvetés a Nemzetközi Valutaalap laboratóriumaiban készült, s semmi köze nincs a romániai valósághoz\" - nyilatkozta tegnap Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezeti Tömörülés (FSLI) elnöke, aki szerint társadalmi elégedetlenséget fog szülni, ha a büdzsé a jelenlegi formában lép hatályba.
A költségvetés kormány által kidolgozott tervezete a bruttó hazai termék (GDP) 6 százalékát irányozza elő az oktatásra, ami Daniel Funeriu oktatási tárcavezető szerint mindenképp fedezni fogja a tanárok béreit. Az újonnan kinevezett miniszter ugyanakkor cáfolta azt a napokban felröppent híresztelést, miszerint a kényszerszabadságolások jövőre is folytatódnának. Mint mondta, csak annyi kényszerszabadnapot irányzott elő a kormány, amennyi november-decemberben volt. \"Határozottan állítom, hogy ez a téma szóba sem került\" - szögezte le Funeriu.
A Boc-kormány tagjai egyébként tegnap este a miniszteri eskük letételét követően össze is ültek, és az eredeti elképzelés szerint el is fogadták a költségvetés tervezetét, amelyet még idén be is terjesztenek a parlament elé. A döntéshozó testület két háza az Emil Boc kormányfő által a napokban felvázolt menetrend szerint még január első felében, rendkívüli ülésszak keretében vitatja meg és fogadja el a büdzsé végleges formáját. Ha minden a forgatókönyv szerint alakul, akkor Traian Băsescu államfő szerint minden esély megvan arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap február 17-én egy időben utalja a készenléti hitelmegállapodásban rögzített összeg 1,5 milliárd eurós harmadik, illetve 830 millió eurós negyedik részletét. Ennek a 2,3 milliárd eurónak a felét a Román Nemzeti Banknak utalják, másik felét pedig a pénzügyminisztérium kapja meg, hogy az összegből finanszírozni tudja a költségvetési hiányt. \"Január 4-5-én már a parlamentnek el kell kezdenie a büdzsétervezet boncolgatását, míg január 16-ára a döntéshozó testületnek el is kellene fogadnia a költségvetés végső formáját. Csak ilyen körülmények között hívhatjuk vissza újabb vizsgálódásra az Európai Unió és a Világbank képviselőit\" - részletezte elképzeléseit Traian Băsescu.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.