Fotó: gov.ro
Elfogadta a bukaresti parlament szerdán a 2023-as államháztartási törvény tervezetét. Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu szerint kiegyensúlyozott, míg az USR elnöke hazugnak és inflációgerjesztőnek minősítette a költségvetést.
2022. december 14., 18:322022. december 14., 18:32
2022. december 14., 19:232022. december 14., 19:23
A jogszabálytervezetet 251 törvényhozó támogatta, 115-en ellene voksoltak, hárman tartózkodtak a szavazáskor – írja az Agerpres.
Ciucă azt mondta, első alkalommal sikerült elfogadtatni a költségvetést december közepe előtt. „Ez egy realista, kiegyensúlyozott költségvetés, amely a gazdaság támogatását és a lakosság védelmét tartja szem előtt. Továbbra is az üzleti szféra támogatására, a beruházásokra, az állampolgárok védelmére, a kiszolgáltatott emberek védelmére fogunk fókuszálni. További sikereket kívánok önöknek, és boldog ünnepeket mindenkinek” – mondta a miniszterelnök.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke szerint
„Ez egy kiegyensúlyozott költségvetés. Miután megoldottuk az energiaárak problémáját, jövőre meg kell küzdenünk az inflációval” – mondta Ciolacu, hozzátéve, örül, hogy a büdzsét a tervezett időben sikerült elfogadniuk a törvényhozóknak.
A 2023-as állami büdzsétervezet parlamenti elfogadása után azonban Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a plénum előtt hazugnak és inflációgerjesztőnek minősítette a költségvetést.
– jelentette ki az ellenzéki politikus. Drulă a liberálisok szemére vetette, annak ellenére, hogy azt ígérték, nem lesznek adóemelések, a büdzsé tulajdonképpen erre épül. „Nagyobb deficitünk lesz, hiteleket fogunk felvenni a különnyugdíjasok és a kiváltságosok számára” – nyomatékosította, hozzátéve, hogy a büdzsét a különnyugdíjasoknak tervezték meg.
Az ellenzéki politikus nyilatkozata szerint Nicolae Ciucă kormányfő is egy ezek közül, aki utasította Bukarest prefektusát, hogy vétesse le a civil társadalom tagjai által kitett molinókat, amelyeken az áll, hogy a miniszterelnök 55 éves korában évi 43 ezer eurós különnyugdíjra jogosult.
A szerdán elfogadott költségvetési törvény szerint a jövő évi román össztermék (GDP) várhatóan 1552 milliárd lej lesz. Az államháztartási hiány a tervek szerint az idei GDP-arányos 5,7 százalékról 4,4 százalékra mérséklődik, emellett arra számítanak, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya is 8,8 százalékról 8,5 százalékra csökken. A GDP 7,2 százalékát fordítják beruházásokra, abszolút értékben 112 milliárd lejt. A költségvetés bevételei a GDP 34,8 százalékát teszik ki, a kiadások a GDP 39,2 százalékát. A bruttó átlagbér a bukaresti kormány becslése szerint jövőre eléri a 6789 lejt, a nettó átlagbér a 3972 lejt. A 2023-as költségvetés kidolgozásánál 9,6 százalékos átlagos inflációval számoltak.
A statisztikai intézet kedden azt közölte: az októberi megtorpanás után tovább nőtt az inflációs ráta Romániában, amely novemberben éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
szóljon hozzá!