Fotó: gov.ro
Elfogadta a bukaresti parlament szerdán a 2023-as államháztartási törvény tervezetét. Nicolae Ciucă és Marcel Ciolacu szerint kiegyensúlyozott, míg az USR elnöke hazugnak és inflációgerjesztőnek minősítette a költségvetést.
2022. december 14., 18:322022. december 14., 18:32
2022. december 14., 19:232022. december 14., 19:23
A jogszabálytervezetet 251 törvényhozó támogatta, 115-en ellene voksoltak, hárman tartózkodtak a szavazáskor – írja az Agerpres.
Ciucă azt mondta, első alkalommal sikerült elfogadtatni a költségvetést december közepe előtt. „Ez egy realista, kiegyensúlyozott költségvetés, amely a gazdaság támogatását és a lakosság védelmét tartja szem előtt. Továbbra is az üzleti szféra támogatására, a beruházásokra, az állampolgárok védelmére, a kiszolgáltatott emberek védelmére fogunk fókuszálni. További sikereket kívánok önöknek, és boldog ünnepeket mindenkinek” – mondta a miniszterelnök.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a képviselőház elnöke szerint
„Ez egy kiegyensúlyozott költségvetés. Miután megoldottuk az energiaárak problémáját, jövőre meg kell küzdenünk az inflációval” – mondta Ciolacu, hozzátéve, örül, hogy a büdzsét a tervezett időben sikerült elfogadniuk a törvényhozóknak.
A 2023-as állami büdzsétervezet parlamenti elfogadása után azonban Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a plénum előtt hazugnak és inflációgerjesztőnek minősítette a költségvetést.
– jelentette ki az ellenzéki politikus. Drulă a liberálisok szemére vetette, annak ellenére, hogy azt ígérték, nem lesznek adóemelések, a büdzsé tulajdonképpen erre épül. „Nagyobb deficitünk lesz, hiteleket fogunk felvenni a különnyugdíjasok és a kiváltságosok számára” – nyomatékosította, hozzátéve, hogy a büdzsét a különnyugdíjasoknak tervezték meg.
Az ellenzéki politikus nyilatkozata szerint Nicolae Ciucă kormányfő is egy ezek közül, aki utasította Bukarest prefektusát, hogy vétesse le a civil társadalom tagjai által kitett molinókat, amelyeken az áll, hogy a miniszterelnök 55 éves korában évi 43 ezer eurós különnyugdíjra jogosult.
A szerdán elfogadott költségvetési törvény szerint a jövő évi román össztermék (GDP) várhatóan 1552 milliárd lej lesz. Az államháztartási hiány a tervek szerint az idei GDP-arányos 5,7 százalékról 4,4 százalékra mérséklődik, emellett arra számítanak, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya is 8,8 százalékról 8,5 százalékra csökken. A GDP 7,2 százalékát fordítják beruházásokra, abszolút értékben 112 milliárd lejt. A költségvetés bevételei a GDP 34,8 százalékát teszik ki, a kiadások a GDP 39,2 százalékát. A bruttó átlagbér a bukaresti kormány becslése szerint jövőre eléri a 6789 lejt, a nettó átlagbér a 3972 lejt. A 2023-as költségvetés kidolgozásánál 9,6 százalékos átlagos inflációval számoltak.
A statisztikai intézet kedden azt közölte: az októberi megtorpanás után tovább nőtt az inflációs ráta Romániában, amely novemberben éves szinten elérte a 16,8 százalékot.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!