Fotó: Pixabay
Bizonyos ágazati adókedvezmények megszüntetését helyezte kilátásba pénteken a miniszterelnök.
2023. június 23., 12:242023. június 23., 12:24
Marcel Ciolacut egyebek mellett arról faggatták az újságírók, hogy a kormánynak szándékában áll-e megszüntetni az építőiparban, a mezőgazdaságban és az IT-szektorban dolgozók adókedvezményét. A miniszterelnök rámutatott, az országos helyreállítási terv is előírja, hogy „lassan meg kell szüntetni a kivételeket”, ez azonban egyelőre nem jelenti azt, hogy kivezetik az informatikai iparágban dolgozók személyijövedelemadó-mentességét, amely 20 éve érvényben van, és jótékony hatással volt az ágazatra.
„Vissza kell térnünk az egyenlő versenyfeltételekhez Romániában, véget ért az egymást követő kivételek időszaka” – szögezte le az Agerpres szerint. Kérdésre válaszolva hozzátette, még nem született döntés arról, hogy mely ágazatokban szüntetik meg az adókedvezményeket, de minden ez irányú intézkedést az érintettekkel való egyeztetést követően hoznak meg.
Ugyanakkor Marcel Ciolacu jelezte, folynak az egyeztetések az alapélelmiszerek árának csökkentéséről, még nem született döntés arról, hogy ezt milyen formában fogják bevezetni. A kormányfő az újságíróknak nyilatkozva rámutatott, jómaga azt szeretné, hogy egy megállapodásban rögzítsék az árcsökkentés feltételeit, de ha ezt így nem sikerül kivitelezni, jogszabályba foglalják az intézkedést.
– szögezte le. Hozzátette, amint lezárulnak a tárgyalások az érintett felekkel, közölni fogják a döntéseket. A miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején is beszélt a témáról. Akkor azt mondta, néhány alapélelmiszer ára „garantáltan mérséklődni fog”. Ezek között említette a kenyeret, a tejet, a sajtot, a húst, a tojást, a lisztet, a kukoricadarát, az olajat, valamint a friss zöldségeket és gyümölcsöket.
Néhány alapélelmiszer ára csökkenni fog, és ez a mérséklődés nem fog nyomást helyezni a hazai termelőkre – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!