Fotó: Pixabay
Bizonyos ágazati adókedvezmények megszüntetését helyezte kilátásba pénteken a miniszterelnök.
2023. június 23., 12:242023. június 23., 12:24
Marcel Ciolacut egyebek mellett arról faggatták az újságírók, hogy a kormánynak szándékában áll-e megszüntetni az építőiparban, a mezőgazdaságban és az IT-szektorban dolgozók adókedvezményét. A miniszterelnök rámutatott, az országos helyreállítási terv is előírja, hogy „lassan meg kell szüntetni a kivételeket”, ez azonban egyelőre nem jelenti azt, hogy kivezetik az informatikai iparágban dolgozók személyijövedelemadó-mentességét, amely 20 éve érvényben van, és jótékony hatással volt az ágazatra.
„Vissza kell térnünk az egyenlő versenyfeltételekhez Romániában, véget ért az egymást követő kivételek időszaka” – szögezte le az Agerpres szerint. Kérdésre válaszolva hozzátette, még nem született döntés arról, hogy mely ágazatokban szüntetik meg az adókedvezményeket, de minden ez irányú intézkedést az érintettekkel való egyeztetést követően hoznak meg.
Ugyanakkor Marcel Ciolacu jelezte, folynak az egyeztetések az alapélelmiszerek árának csökkentéséről, még nem született döntés arról, hogy ezt milyen formában fogják bevezetni. A kormányfő az újságíróknak nyilatkozva rámutatott, jómaga azt szeretné, hogy egy megállapodásban rögzítsék az árcsökkentés feltételeit, de ha ezt így nem sikerül kivitelezni, jogszabályba foglalják az intézkedést.
– szögezte le. Hozzátette, amint lezárulnak a tárgyalások az érintett felekkel, közölni fogják a döntéseket. A miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején is beszélt a témáról. Akkor azt mondta, néhány alapélelmiszer ára „garantáltan mérséklődni fog”. Ezek között említette a kenyeret, a tejet, a sajtot, a húst, a tojást, a lisztet, a kukoricadarát, az olajat, valamint a friss zöldségeket és gyümölcsöket.
Néhány alapélelmiszer ára csökkenni fog, és ez a mérséklődés nem fog nyomást helyezni a hazai termelőkre – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!