2009. június 18., 09:342009. június 18., 09:34
Gheorghe Popa szakszervezeti vezető a területi elnökökkel folytatott tegnapi egyeztetést követően leszögezte, az érdekképviselet azt követeli a kormánytól, hogy tartsa be a 2009–2010-es kollektív munkaszerződésben foglaltakat, amelynek értelmében 25 százalékkal csökkentik a kiadásokat. Mint kifejtette, a vasúttársaság teherszállítási részlegének alkalmazottai kapják a legalacsonyabb béreket az ágazaton belül, ha pedig a cégvezetés szándékainak megfelelően még tovább csökkentik, akkor sok esetben 600 lej alatti béreket eredményez, ez pedig elfogadhatatlan. Hozzátette, a cég vezetésének azt javasolja, próbáljon mindent megtenni annak érdekében, hogy a kormány rendezze a teherszállítási ágazat helyzetét. „Kérjük a mozdonyok működtetésére vásárolt gázolaj jövedéki adójának eltörlését, a vasúti és közúti szállításért fizetendő illeték közötti különbség megszüntetését, a CFR Marfă által 2007-ben felvett 120 millió eurós hitel állami garanciáját, valamint 300 millió lejes állami támogatást, ugyanúgy, ahogy egyes magánvállalkozásokat is kisegítettek állami pénzekkel” – szögezte le Popa.
A vasutasok és a cég vezetése tegnap délután egyeztettek arról, hogyan kompenzálható a béralap csökkentése például elbocsátások vagy a munkaidő csökkentése révén, hogy elkerülhető legyen a bérek késlekedésének megismétlése. A vállalat 44 százalékos béralap–csökkentésre tett javaslatot.
Végül arról sikerült megegyezni, hogy július végéig csökkentik a túlórákat, valamint az éjszakai és hétvégi műszakok időtartamát, ezekért ugyanis többletpénz jár. A továbbiakról augusztus elején egyeztetnek.
A vasutasok bérének késése nyomán két héttel ezelőtt spontán sztrájk robbant ki a bukaresti vasúti igazgatóság területén, amelyet csak annak nyomán szüntettek be, hogy a cégvezetés bejelentette, elkezdték az elmaradt bérek utalását. Călin Graţian, a CFR Marfă vezérigazgatója szerint az alkalmazottak májusi előlegük első részletét 12-én kapták meg, a következőt pedig 19-én. A pénz további részét vagy e hónap végéig, vagy július első hetében kapják meg. Közölte, a késés annak tudható be, hogy a cégnek jelenleg a 2007-ben egy bankkonzorciumtól fölvett hitel részletét kell visszafizetnie. Leszögezte: a bérek kifizetése mindaddig késni fog, amíg nem történik előrelépés a cég helyzetének konszolidálására. A CFR Marfă bevételei idén 44 százalékkal csökkentek, a bérköltségek pedig az összes bevétel 92 százalékát teszik ki. Ez az arány tavaly 38-39, 2005-ben pedig 20 százalékos volt. Ennek nyomán véleménye szerint az egyetlen megoldást a béreknek a bevételével azonos arányban történő csökkentése jelenti. Mint kifejtette, a túlélés érdekében havi 15–20 millió lejjel kell csökkenteni a kiadásokat. Közölte, amennyiben nem lehetségesek további elbocsátások, a munkaidő és ezáltal a bérek csökkentése jelenthet kiutat. Hozzátette, eddig minden olyan lépést megtettek, ami költségcsökkentést eredményezhetett: felbontották például a szerződést az őrző-védő és a takarítócégekkel. Most a társaság alkalmazottai foglalkoznak a létesítmények őrzésével, takarításával és karbantartásával is.
A teherszállító ágazatnak mintegy 17 500 alkalmazottja van. A vasúttársaság vezetése még áprilisban jelezte a szakszervezetek felé, hogy súlyos anyagi gondokkal küszködik a cég, ezért a béreket részletekben fizetik ki. Radu Berceanu közlekedési miniszter közölte: ha a vasutasok nem mondanak le bizonyos pótlékokról, eljöhet az az idő, amikor a tárcának már nem lesz pénze kifizetni a béreket.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.