2010. augusztus 25., 10:362010. augusztus 25., 10:36
Az érdekképviseletek ennek nyomán azzal fenyegetőznek, hogy ha valóban elbocsátanak több ezer vasutast, egy hónapon belül általános sztrájkot hirdetnek. Iulian Măntescu, a mozdonyvezetők szakszervezetének vezetője tegnap bejelentette egy, a Szociáldemokrata Párt székházában tartott sajtótájékoztatón: nem hiszi, hogy sikerül megállapodniuk a közlekedési minisztérium képviselőivel a mai találkozón, és közölte, 30 napon belül kirobbanthatják az általános sztrájkot, sőt a kormány egyéb tiltakozási formákra is számíthat.
„Biztosan nem sikerül megállapodnunk a szerdai egyeztetésen, így 30 napon belül általános sztrájk várható, de vannak más tiltakozási formák is, amiket alkalmazhatunk. Az alkalmazottak nagy nyomást gyakorolnak ránk, és nem tudjuk őket féken tartani. Fennáll a veszély, hogy kicsúsznak az ellenőrzésünk alól” – nyilatkozta Măntescu. A szakszervezeti vezető szerint az érdekképviseletek teljesítették mindazt, amiről a tavasszal megegyeztek a minisztérium képviselőivel, a szaktárca azonban nem adott több pénzt az ágazatnak, nem törölte el a járulékokat és nem talált módot az olcsóbb energiaforrások beszerzésére.
Szerinte a közlekedési minisztériumnak vissza kellene vonnia leépítési terveit és más módot kellene találnia a költségek csökkentésére, mert másként lehet, hogy 2011 február–márciusában újabb hét-nyolcezer vasutastól kell megválniuk. Măntescu úgy véli, ha most elbocsátanak 8000 vasutast, az veszélybe sodorja a vasúti közlekedés biztonságát. Mint arról tegnap beszámotlunk, a közlekedési minisztérium 7300 és 8100 közötti alkalmazottat akar elbocsátani a vasúti társaságoktól, a többi kiadáscsökkentő intézkedéssel – így a tervezett 8-9 százalékos jegyáremeléssel – együtt ez 788 millió lejes megtakarítást eredményez 2011-ben az idei évhez képest.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.