Fotó: Pinti Attila
Az NN biztosító figyelmeztető levele után cáfolták a hatóságok, hogy a kormány a magánnyugdíjalapok államosítására készülne.
2017. április 12., 17:482017. április 12., 17:48
2017. április 12., 18:022017. április 12., 18:02
Miután az ország legnagyobb nyugdíjbiztosítója, az NN a napokban arra figyelmeztette ügyfeleit, hogy a kormány a magánnyugdíjalapok államosítására készülhet, a hatóságok továbbra is cáfolják, hogy a Grindeanu-kormánynak szándékában állna ezt meglépni. Viorel Ștefan pénzügyminiszter ismételten tagadta, hogy szó lenne ilyesmiről, Șerban Nicolae, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora pedig „abszurdnak és aberráltnak\" nevezte szerdán a szárnyra kapott híreszteléseket, leszögezve, ő maga nem hallott ilyesmiről.
Cáfolta a szándékot Ion Giurescu, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) alelnöke is. „Tárgyaltunk a helyzetről a piac képviselőivel, voltak informális tárgyalások a kormány, a jegybank illetékeseivel. Nincsenek ilyen félelmek. Senkinek sem kell megijednie a költségvetéstől. Feleslegesen aggódnak, meg kell nézni a büdzsét, hogy lássák, nem kell aggódni\" – fogalmazott Giurescu, aki szerint az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusa, Cătălin Predoiu indította el a lavinát, miután „felületesen\" nézte át a költségvetést.
Van ok az aggodalomra?
A szintén ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, a költségvetési bizottság tagja, Claudiu Năsui azonban másként gondolja, ő biztosra veszi, hogy zajlanak tárgyalások erről a témáról. „Vannak visszhangok a kormányzati és a magánszférából is, hogy készülnének erre a lépésre. Sajnos a pénzéhség nagyon nagy. A költségvetési kiadások – mint tudják – kicsúsztak minden ellenőrzés alól\" – fogalmazta meg Claudiu Năsui.
Nyugalomra intenek
A piaci szakértők szerint azonban egyelőre nincs ok aggodalomra. „Elméletileg bármit meg lehet tenni. De ez egyelőre csak spekuláció” – vallja eközben Ionuț Dumitru, a Pénzügyi Tanács elnöke. Radu Crăciun, a BCR nyugdíjbiztosítási egységének elnök-vezérigazgatója is arról beszélt a Mediafax hírügynökségnek, hogy egyelőre nem igazolódtak be a szárnyra kapott információk.
„Mindenki, akivel konzultáltam, és fontos tisztségeket tölt be, cáfolta, hogy a magánnyugdíj-alapok államosítását terveznék, ami engem örömmel tölt el. Szintén örömmel tölt el az emberek reakciója, akik nagyon odafigyelnek arra, hogy mi történik a pénzükkel, ami ezekben az alapokban gyűl, ami jelzés arra, hogy ha valakinek eszébe jutna államosítani ezeket a pénzeket, az nem maradna reakció nélkül\" – fogalmazott Crăciun. Egyúttal emlékeztett, az esetleges államosítás 7 millió személyt érintene, akik mostanáig 7 milliárd eurónak megfelelő összeget gyűjtöttek össze a magánnyugdíj-alapokba.
„Csábító\" pénzösszegek
Aurelian Dochia pénzügyi elemző közben arra irányította rá a figyelmet, hogy a magánnyugdíjak államosításának témája nem újkeletű. „Egy ideje szó van róla. Láttam érintetteket a nyugdíjalapoktól, akik nyilvánosan véleményt mondtak, és felhívták a figyelmet a veszélyre. A döntés a hatóságok kezében van. Ilyen dolgok máshol is történtek\" – fejtette ki.
Leszögezte azonban, hogy a magánnyugdíjalapok kezdenek csábítóak lenni a hatóságok számára. „Ezeket az összegeket el lehet kobozni, és fel lehet használni a költségvetésen tátongó lyukak betömésére. Hosszú távon a helyzet bonyolult azok számára, akik jó nyugdíjat szeretnének. Persze, az ügyvédek megtámadhatják ezt, s akár az Emberi Jogi Európai Bírósága elé is kerülhet az ügy, de ez jogi vita, vannak mindenféle álláspontok\" – fogalmazta meg Aurelian Dochia.
Mint ismeretes, Magyarország néhány éve államosította a magánnyugdíj-alapokat, Lengyelország pedig a nyugdíjalapok birtokában levő államkötvényeket államosította, hogy csökkentse az állami adósságot.
Amint arról beszámoltunk, Viorel Ştefan pénzügyminiszter tíz nappal ezelőtt is cáfolta az akkor szárnyra kapott híreszteléseket, mondván, nincs szükség a kötelező magánnyugdíjalapok államosítására. „Ennél nagyobb aberrációt még nem hallottam. Épp ellenkezőleg, az állami nyugdíjalap kezd megerősödni\" – szögezte le a tárcavezető, amikor az újságírók a magánnyugdíjak államosításáról szóló híresztelésekről faggatták. Mint ismeretes, Romániában három pillérű nyugdíjrendszer van. Az első az állami nyugdíjalap, a második a kötelező magánnyugdíjalap, a harmadik pillér pedig önkéntes, az alkalmazottak dönthetik el, hogy akarnak-e pluszösszegeket fizetni egy nagyobb nyugdíj reményében.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.