Segítség. Idén is 6500 lejes utalványt nyújtanak azoknak, akik régi autójukat újra cserélik
Fotó: Gábos Albin
Újdonságokkal folytatódik idén a lakosság számára állami támogatást biztosító roncsautóprogram és a Roncsautó Plusz, először indul útjának a lakások energetikai hatékonyságát növelő program, és a régi háztartási gépeket is újakra lehet majd váltani. A programok indulásának időpontja azonban még nem ismert.
2020. február 28., 16:222020. február 28., 16:22
Autót, háztartási gépeket vagy a lakás kényelmét, olcsóbb fenntartását szolgáló eszközöket vásárolhat idén is a romániai lakosság állami támogatással. Arról azonban, hogy mikor rajtol a roncsautóprogram, a Roncsautó Plusz, a háztartási gépek roncsprogramja vagy a lakások energetikai hatékonyságát növelő program, egyelőre még nincs hivatalos tájékoztatás. Viszont azt már tudni lehet, hogy újdonságokra is számíthatunk.
A hagyományos roncsautóprogramban a bejelentések szerint idén is 6500 lejes utalványt kapnak azok, akik leadják a roncstelepen régi, használt autójukat, és új személygépkocsit vásárolnak. Ehhez viszont egy kevésbé szennyező autó választásakor még hozzáadódhat egy 1000 vagy egy 2500 lejes ökobónusz is.
A hibrid- és elektromos autók vásárlását serkentő Roncsautó Plusz is két újdonsággal jön 2020-ban: először is a program keretében vásárolt környezetkímélő autót legalább egy évig nem adhatja el a tulajdonosa, másodsorban ez a program is kiterjed idéntől a kétkerekű járművek szerelmeseire, így elektromos motorkerékpár vásárlásakor is jár az állami támogatás.
Fontos kiemelni, hogy a Roncsautó Plusz esetében idén sem kizáró feltétel a régi autó leadása, akinek viszont van, amit kiíratnia a forgalomból, annak jár a 6500 lejes utalvány is az említett összegek felett.
Folytatódik idén a háztartási gépek roncsprogramja is, a feltételek pedig a tavalyival megegyezőek. A program keretében régi televíziókat, mosógépeket és légkondicionáló berendezéseket lehet állami támogatással környezetkímélőbbre váltani a régi leadása révén.
az Energetikai szempontból hatékony ház elnevezésű program idén rajtolhat el első ízben. Ennek keretében az Avocatnet.ro portál értesülései szerint környezetkímélő fűtésrendszereket, világítást lehetne beszerelni, vagy hőszigetelést lehet végezni. A program egyaránt megcélozhatja a magánszemélyeket és a közintézményeket.
Elrajtolt az Első otthon program
Noha az állam konkrét összeggel nem támogatja azokat a fiatalokat, akik az Első otthon program keretében vásárolnak maguknak lakást, az állami garancia biztosítása révén olcsóbban jutnak jelzáloghitelhez, jelentős összegeket spórolva meg a harmincéves futamidő alatt. A program pedig el is rajtolt, miután a Kis- és Középvállalkozások Hitelbiztosításának Országos Alapja (FNGCIMM) megkapta a pénzügyminisztériumtól az idénre elkülönített csaknem kétmilliárd lejes hitelkeretet. A korábbi gyakorlathoz hasonlóan az állam kezességet vállal a felvett hitelekért a programban részt vevő 14 banknál. Ezek a következők: a BRD-GSG, a BCR-Erste, a Transilvania Bank, a CEC Bank, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, az OTP Bank, a Banca Românească, az Unicredit Bank, a Garanti Bank, a First Bank, a Marfin Bank, a Leumi Bank és az Intesa Sanpaolo Bank. A pénzkeretet a 2019-ben, a programban kifejtett hitelezési tevékenység szerint osztják el a bankok között. „2019 végéig az Első otthon programban több mint 260 ezer garanciát és garanciaígéretet regisztráltak lakások vásárlásához vagy építéséhez. Örömünkre szolgál, hogy olyan kormányzati programot bonyolíthatunk le, amely pozitív hatással volt sok román állampolgár életére, függetlenül attól, hogy a program közvetlen kedvezményezettjei, eladók, vállalkozók vagy a kapcsolódó gazdasági ágazatokban érdekelt szakemberek voltak” – fogalmazott Dumitru Nancu, a garanciaalap vezérigazgatója.
Hogy meddig működik még az Első otthon program, nehéz lenne megjósolni, miután a kormány bejelentetett stratégiája, hogy fokozatosan csökkentse a garanciavállalással történő állami beavatkozást a jelzálogkölcsön-folyamatba, miután a hitelpiac folyamatos fejlődésen megy át, és a lakosság egyre nagyobb hányada hozzáfér a bankok által kínált termékekhez.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!