Segítség. Idén is 6500 lejes utalványt nyújtanak azoknak, akik régi autójukat újra cserélik
Fotó: Gábos Albin
Újdonságokkal folytatódik idén a lakosság számára állami támogatást biztosító roncsautóprogram és a Roncsautó Plusz, először indul útjának a lakások energetikai hatékonyságát növelő program, és a régi háztartási gépeket is újakra lehet majd váltani. A programok indulásának időpontja azonban még nem ismert.
2020. február 28., 16:222020. február 28., 16:22
Autót, háztartási gépeket vagy a lakás kényelmét, olcsóbb fenntartását szolgáló eszközöket vásárolhat idén is a romániai lakosság állami támogatással. Arról azonban, hogy mikor rajtol a roncsautóprogram, a Roncsautó Plusz, a háztartási gépek roncsprogramja vagy a lakások energetikai hatékonyságát növelő program, egyelőre még nincs hivatalos tájékoztatás. Viszont azt már tudni lehet, hogy újdonságokra is számíthatunk.
A hagyományos roncsautóprogramban a bejelentések szerint idén is 6500 lejes utalványt kapnak azok, akik leadják a roncstelepen régi, használt autójukat, és új személygépkocsit vásárolnak. Ehhez viszont egy kevésbé szennyező autó választásakor még hozzáadódhat egy 1000 vagy egy 2500 lejes ökobónusz is.
A hibrid- és elektromos autók vásárlását serkentő Roncsautó Plusz is két újdonsággal jön 2020-ban: először is a program keretében vásárolt környezetkímélő autót legalább egy évig nem adhatja el a tulajdonosa, másodsorban ez a program is kiterjed idéntől a kétkerekű járművek szerelmeseire, így elektromos motorkerékpár vásárlásakor is jár az állami támogatás.
Fontos kiemelni, hogy a Roncsautó Plusz esetében idén sem kizáró feltétel a régi autó leadása, akinek viszont van, amit kiíratnia a forgalomból, annak jár a 6500 lejes utalvány is az említett összegek felett.
Folytatódik idén a háztartási gépek roncsprogramja is, a feltételek pedig a tavalyival megegyezőek. A program keretében régi televíziókat, mosógépeket és légkondicionáló berendezéseket lehet állami támogatással környezetkímélőbbre váltani a régi leadása révén.
az Energetikai szempontból hatékony ház elnevezésű program idén rajtolhat el első ízben. Ennek keretében az Avocatnet.ro portál értesülései szerint környezetkímélő fűtésrendszereket, világítást lehetne beszerelni, vagy hőszigetelést lehet végezni. A program egyaránt megcélozhatja a magánszemélyeket és a közintézményeket.
Elrajtolt az Első otthon program
Noha az állam konkrét összeggel nem támogatja azokat a fiatalokat, akik az Első otthon program keretében vásárolnak maguknak lakást, az állami garancia biztosítása révén olcsóbban jutnak jelzáloghitelhez, jelentős összegeket spórolva meg a harmincéves futamidő alatt. A program pedig el is rajtolt, miután a Kis- és Középvállalkozások Hitelbiztosításának Országos Alapja (FNGCIMM) megkapta a pénzügyminisztériumtól az idénre elkülönített csaknem kétmilliárd lejes hitelkeretet. A korábbi gyakorlathoz hasonlóan az állam kezességet vállal a felvett hitelekért a programban részt vevő 14 banknál. Ezek a következők: a BRD-GSG, a BCR-Erste, a Transilvania Bank, a CEC Bank, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, az OTP Bank, a Banca Românească, az Unicredit Bank, a Garanti Bank, a First Bank, a Marfin Bank, a Leumi Bank és az Intesa Sanpaolo Bank. A pénzkeretet a 2019-ben, a programban kifejtett hitelezési tevékenység szerint osztják el a bankok között. „2019 végéig az Első otthon programban több mint 260 ezer garanciát és garanciaígéretet regisztráltak lakások vásárlásához vagy építéséhez. Örömünkre szolgál, hogy olyan kormányzati programot bonyolíthatunk le, amely pozitív hatással volt sok román állampolgár életére, függetlenül attól, hogy a program közvetlen kedvezményezettjei, eladók, vállalkozók vagy a kapcsolódó gazdasági ágazatokban érdekelt szakemberek voltak” – fogalmazott Dumitru Nancu, a garanciaalap vezérigazgatója.
Hogy meddig működik még az Első otthon program, nehéz lenne megjósolni, miután a kormány bejelentetett stratégiája, hogy fokozatosan csökkentse a garanciavállalással történő állami beavatkozást a jelzálogkölcsön-folyamatba, miután a hitelpiac folyamatos fejlődésen megy át, és a lakosság egyre nagyobb hányada hozzáfér a bankok által kínált termékekhez.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!