Az Uber utazásmegosztó szolgáltatás betiltását követelik Bukarestben a helyi taxisok, ellenkező esetben tüntetésekkel fenyegetőznek. Az RFI rádió beszámolója szerint a román főváros önkormányzatának és a helyi taxis cégeknek a képviselői egyeztetéseket kezdenek a bérfuvarozás szabályozásának módosításáról. Ennek részeként kérik a taxisok az Uber betiltását.
2017. február 23., 17:232017. február 23., 17:23
Sajtóértesülések szerint az önkormányzat hajlandó engedni a taxisok követelésének, Vasile Ștefănescu, a romániai fuvarozók egyesületének (COTAR) elnöke szerint ígéretet tettek arra, hogy egyeztetnek a Google Románia képviselőivel. Ștefănescu azzal indokolta a követelésüket, hogy garanciát kérnek az önkormányzattól az általuk eszközlendő beruházásokra, ugyanis 6-8 hónapon belül le kell cserélniük a gépjárműpark jelentős részét, ami mintegy kétezer autót jelent.
A beruházás garantálása azt jelenti a COTAR vezetője szerint, hogy a hatóságok vessenek véget az engedély nélküli bérfuvarozást végző cégek tevékenységének. Közölte, azt szeretnék, hogy tiltsák ki a Bukarestet körülölelő Ilfov megyei településeken bejegyzett taxikat a fővárosból. Az Uber kapcsán megjegyezte: azzal nincs semmi bajuk, ha törvényes körülmények között jelenik meg új konkurensként a piacon. Az azonban nem elfogadható, hogy csak az engedéllyel rendelkező fuvarozó cégektől követelik az adók befizetését, azok pedig, amelyeknek nincs engedélyük, nyugodtan adót csalhatnak.
Ștefănescu szerint Gabriela Firea bukaresti főpolgármester igazat adott a taxisoknak az Uber ügyében. A taxis cégek azt követelik, hogy az önkormányzat folytasson tárgyalásokat a Google képviselőivel arról, hogy a magyarországi példához hasonlóan tiltsák le a hozzáférést az Uber applikációjához. Az egyik alpolgármester ígéretet is tett arra, hogy kapcsolatba lépnek a Google-lel. Ha nem jutnak eredményre, a taxisok március 15-ére utcai tüntetéseket hirdetnek.
Mint ismeretes, nem csupán Bukarestben vannak konfliktusok a taxisok és az Uber között. A kolozsvári taxisok pert indítottak a konkurencia ellen, mivel szerintük a külföldön is sokak által bírált szolgáltatást nyújtó sofőröknek nincs szükségük fuvarozói engedélyre, és nem is kell úgy adózniuk, mint nekik, így nem tisztességes versenytársként működnek. Itt egy időre be is tiltották a szolgáltatást, de egy bírósági végzés nyomán újraindulhatott a fuvarozás.
Az Uber közleményben szögezte le, készek együttműködni a romániai hatóságokkal, hogy olyan digitális megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek megkönnyítik a nekik dolgozók jövedelmének bevallását, de ismételten állítják, hogy a szolgáltatás 100 százalékban digitális és adóznak utána, mint ahogy ügyfeleik is nyugtát kapnak valamennyi fuvar után. Ugyanakkor – teszik hozzá – az Uber egy adóügyi tanácsadó céggel is együttműködik. Az Uber jelen pillanatban négy romániai városban van jelen: Bukarest és Kolozsvár után Brassóban és Temesváron is beindították a ridesharing szolgáltatást.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!