2009. június 22., 09:532009. június 22., 09:53
A pénzügyminisztérium a legújabb számítások szerint nem tartja kizártnak, hogy Románia gazdasága idén 6,5 százalékkal csökken 2008-hoz képest – számolt a hét végén meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a Ziarul Financiar című napilap.
A gazdasági-pénzügyi újság szerint előfordulhat, hogy emiatt a román kormánynak újra kell tárgyalnia az IMF-fel a hitelegyezménybe foglalt, idénre tervezett 4,6 százalékos államháztartási hiányt, ugyanis a csökkenő bevételek miatt a deficit idén év végére elérheti a bruttó hazai termék (GDP) 6 százalékát is.
A legfrissebb számítások szerint az idei GDP akár 6,5 százalékkal is zsugorodhat, de az ING Bank elemzői 7,1 százalékos gazdasági visszaesést is számításba vesznek. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, az év elején a kormány eredetileg 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számított, ráadásul az IMF is csak 4,1 százalékos gazdasági visszaeséssel számolt.
A Pénzügyminisztérium illetékese azonban a ZF-nek elmondta, hogy az IMF-fel azért kell újratárgyalni a hitelegyezménybe foglalt költségvetési hiánycélt, mert a gazdaság „süllyedése” miatt lehetetlen betartani a korábban megállapított 4,6 százalékos deficitet. Az év első öt hónapjában Románia konszolidált államháztartási hiánya 2,2 százalékra nőtt, ami 0,4 százalékkal magasabb az áprilisi értékhez képest.
A hétvégén a brüsszeli EU-csúcson tartózkodó Traian Băsescu államelnök újságírói kérdésre sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta, hogy a korábban előrejelzettnél nagyobb lenne s elérné a 6,5 százalékot a román gazdaság visszaesése. Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt elnöke sem erősítette meg egyértelműen a romló gazdasági kilátásokat. Az egyik hírcsatornán azonban úgy nyilatkozott, olyan információk jutottak birtokába, amelyek értelmében még július folyamán Romániába látogatnak a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság illetékesei, hogy újra megvizsgálják az ország gazdasági helyzetét. Ezt követően várható, hogy majd módosítanak előrejelzéseiken – vélekedett a szenátus elnöke. Geoană nyilatkozatában arra is kitért, hogy tudomása szerint a fő gondot nem az jelenti, hogy kellőképpen vissza tudja-e szorítani a kormány a bérköltségeket, hanem szerinte a beruházásokkal járó tőkekiadásokat kell visszafogni. „A pazarlás kultúráját nem lehet tovább tolerálni” – szögezte le szögezte le a PSD elnök.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.