Fotó: Pixabay.com
A Romániai Magánnyugdíjakért Egyesület (APAPR) szerint Brüsszel figyelmeztetést küldött Romániának, amiért a kormány csökkentette a nyugdíjalap második pillérébe, vagyis a kötelező magánnyugdíjalapba befolyó hozzájárulás mértékét.
2018. március 20., 11:142018. március 20., 11:14
2018. március 20., 11:242018. március 20., 11:24
A román gazdaság alakulásáról szóló, legfrissebb jelentésében az Európai Bizottság kitért arra is, hogy az intézkedés pluszgondokat vet fel a nyugdíjrendszerben – idézi a News.ro hírügynökség az egyesületet. Mint rámutatnak, a brüsszeli vélemény tulajdonképpen megerősíti más nemzetközi intézmények következtetéseit. „Gyakorlatilag ez a második pillér, vagyis a
a hozzájárulás mértékének a csökkentése vagy más negatív intézkedések pluszgondokat okoznak a romániai nyugdíjrendszernek ahelyett, hogy jobbá tennék azt” – hívja fel a figyelmet a közlemény. Rámutatnak továbbá arra is, hogy a pénzügyi piacok, főként a Bukaresti Értéktőzsde (BVB), is megsínylik a második pillér zsugorodását, hiszen a román tőkepiac egyik legnagyobb intézményi befektetőjéről beszélünk.
Amint arról beszámoltunk, Románia 2007-ben vezette be a magánnyugdíjrendszert, amely az állami nyugdíj kiegészítéseként működik. A rendszer első pillérét az állami nyugdíj képezi, a második pillérét a kötelező magánnyugdíj, amely a 35 év alattiak számára kötelező, a harmadik pillér a nem kötelező magánnyugdíj.
Ugyanakkor olyan hangok is vannak, amelyek szerint a kötelező magánnyugdíj intézményének a felszámolása és az összegeknek az állami nyugdíjalapba történő átirányítása a végső cél. A kormány egyelőre cáfol, ám azt elismeri, hogy fontolgatják a második pillérhez való hozzájárulás opcionálissá tételét.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!