Beletaposhatnak. A bruttó értékben 99,55 millió eurós támogatást szubvencióként biztosítja a román állam a gumiabroncsgyártónak
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
Az Európai Bizottság 99,5 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá egy romániai gumiabroncsgyár számára – írta az Economedia.ro az uniós testület közleménye alapján.
2024. augusztus 13., 18:352024. augusztus 13., 18:35
2024. augusztus 13., 18:382024. augusztus 13., 18:38
Az állami támogatás haszonélvezője a Nokian Tyres, amely Nagyváradon épített gyárat 650 millió eurós befektetéssel – emlékeztet az MTI. A világ vezető gumiabroncsgyártói közé tartozó finn vállalat kivonul Oroszországból, a nagyváradi üzemnek – mely első, karbonsemleges üzeme lesz – az ottani gyártást kell pótolnia.
Amint arról beszámoltunk, júliusban elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.
Az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés beindítását 2024 második felére tervezték, a nagykereskedelmi gyártás ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban nagyobb személygépkocsik, hobbiterepjárók (SUV) számára. A beruházás jelentős nemcsak Várad, hanem egész Erdély és Románia szintjén is.
Nem véletlen, hogy a román állam is támogatja: a bukaresti kormány még tavaly januárban jóváhagyta a Nokian kérelmét. A bruttó értékben 99,55 millió eurós támogatást szubvencióként biztosítja a gumiabroncsgyártó számára a román állam, ám csak azt követően, hogy erre az Európai Bizottság is rábólint– ez most megtörtént.
Elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.
Európai premierként a Wizz Air „All You Can Fly” nevű programjában évi 599 eurós tagsági díjért az utasok egy éven keresztül csupán 9,99 eurós áron válogathatnak a last minute, azaz az indulás előtt nem sokkal felkínált repülőjegyek közül.
Az év első felében csaknem öt százalékkal több légi utas vette igénybe a romániai szolgáltatásokat, mint tavaly ilyenkor, és immár tíz százalékkal többen, mint 2019 első hat hónapjában. A felemelkedést több erdélyi reptérfejlesztés segíti.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A júniusi 4,94 százalékról júliusban 5,42 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Európai Bizottság arról tájékoztatta hivatalosan Romániát és Magyarországot, hogy „kétségei vannak” a Fekete-tengeri tenger alatti villamosenergia-átviteli kábel építéséről szóló megállapodás kapcsán.
Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.
Románia külkereskedelmi mérleghiánya 13,2 százalékkal 15,09 milliárd euróra nőtt az idén az első fél évben az egy évvel korábbihoz képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kormány csütörtökön 60 millió lejjel egészítette ki a szállítási tárca költségvetését a Román Vasúttársaság áruszállító részlege, a CFR Marfă folyó kiadásainak és költségeinek fedezésére.
Tavaly összesen 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be az Európai Unióban, ami némileg több a 2022-ben termelt 47,5 millió tonnánál; Románia a magas termést hozó uniós tagállamok közé tartozik, derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Látványosan, a szerdán jegyzett évi 5,80 százalékról 5,59 százalékra csökkent csütörtökön a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!