Beletaposhatnak. A bruttó értékben 99,55 millió eurós támogatást szubvencióként biztosítja a román állam a gumiabroncsgyártónak
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
Az Európai Bizottság 99,5 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá egy romániai gumiabroncsgyár számára – írta az Economedia.ro az uniós testület közleménye alapján.
2024. augusztus 13., 18:352024. augusztus 13., 18:35
2024. augusztus 13., 18:382024. augusztus 13., 18:38
Az állami támogatás haszonélvezője a Nokian Tyres, amely Nagyváradon épített gyárat 650 millió eurós befektetéssel – emlékeztet az MTI. A világ vezető gumiabroncsgyártói közé tartozó finn vállalat kivonul Oroszországból, a nagyváradi üzemnek – mely első, karbonsemleges üzeme lesz – az ottani gyártást kell pótolnia.
Amint arról beszámoltunk, júliusban elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.
Az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés beindítását 2024 második felére tervezték, a nagykereskedelmi gyártás ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban nagyobb személygépkocsik, hobbiterepjárók (SUV) számára. A beruházás jelentős nemcsak Várad, hanem egész Erdély és Románia szintjén is.
Nem véletlen, hogy a román állam is támogatja: a bukaresti kormány még tavaly januárban jóváhagyta a Nokian kérelmét. A bruttó értékben 99,55 millió eurós támogatást szubvencióként biztosítja a gumiabroncsgyártó számára a román állam, ám csak azt követően, hogy erre az Európai Bizottság is rábólint– ez most megtörtént.
Elkészült az első gumiabroncs, amelyet a Nokian nagyváradi gyárában állítottak elő. A finn óriás 650 millió eurós beruházásból megépülő, a világon első karbonsemleges üzeme tartja az előzetes megvalósítási ütemtervet.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!