Fotó: Pál Árpád
Nizzába is lehet repülni hétfő óta Kolozsvárról: a Blue Air fapados légitársaság ezentúl hetente kétszer – hétfőn és pénteken – teszi meg a távot oda és vissza.
2017. április 11., 13:262017. április 11., 13:26
Ezzel kilencre nőtt a diszkonttársaság kincses városi járatainak száma – mutat rá közleményében a légikikötőt üzemeltető Kolozs megyei közgyűlés sajtóosztálya. Emlékeztetnek, hogy a kolozsvári reptér 2016-ban utasforgalmi rekordot döntött: 1,8 millió utas fordult meg ott, 394 667-tel több, mint egy évvel korábban, ami 26,56 százalékos növekedést jelent. Így a reptér továbbra is az ország legnagyobb regionális reptere, és a bukaresti Henri Coandă-légikikötő után országos viszonylatban a második. A járatok egyre növekvő száma mellett idén újabb történelmi csúcsot várnak, az év végéig 2,7-3 millió utasra számítanak.
Közben a temesvári repülőtér vezetősége arról adott hírt, hogy utasforgalmuk 70 százalékkal bővült az első három hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten: 355 832 utasuk volt a tavalyi 209 890 után. Március volt ugyanakkor immár a 15. egymást követő hónap, amikor nőtt a reptér utasforgalma. Az idei év első három hónapjában bővült a járatok száma is. Amíg tavaly a január–március időszakban 2824 repülőgép érkezett Temesvárra, vagy szállt fel onnan, idén számuk elérte a 4178-at, ami 48 százalékos növekedést jelent.
„Meggyőződésünk, hogy ez a trend megmarad az elkövetkező hónapokban is, hiszen a nyáron egy újabb járat indul, ezúttal Konstancára, és újraindulnak a törökországi és görögországi charterek is\" – nyilatkozta Daniel Idolu, a légikikötő igazgatója. Ugyanakkor fejlesztéseket is terveznek, a közlekedési minisztérium honlapján közzétett költségvetés-tervezet szerint 14,08 millió lejt fordítanának idén erre a célra.
Az elmúlt években elvégzett fejlesztéseknek köszönheti Nagyvárad is, hogy immár harmadik hónapja folyamatosan növekvő forgalomról számolhat be: márciusban ugyanis 7745 utasuk volt a februári 5960 után, az első negyedévben pedig 18 635-en fordultak meg a légikikötőben a tavalyi év azonos időszakában regisztrált 8312 után. Igaz, tavaly ilyenkor még csak a Tarom bukaresti járatai üzemeltek, azóta viszont a Blue Air és a Ryanair is megvetette a lábát a Körös-parti városban, így Milánóba és Barcelonába is el lehet immár jutni közvetlenül repülővel, csütörtöktől pedig torinói járattal bővül a kínálat.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!