Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje
Fotó: Beliczay László
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje – írta hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2024. október 14., 18:342024. október 14., 18:34
A tárcavezető bejegyzése szerint még mindig elég sok olyan háztartás van, különösen vidéken, ahol luxusnak számít a meleg víz, a fűtés vagy a világítás. „Nem beszélhetünk esélyegyenlőségről az oktatásban, ha az egyik gyermek a számítógépen, a másik pedig csak gyertyafénynél, néha fagyoskodva tudja elkészíteni a házi feladatát” – írta a miniszter. Burduja szerint
A politikus ezt elfogadhatatlannak nevezte az Agerpres által idézett bejegyzésében. Szerinte a jelenség felszámolásához fejleszteni kell az energetikai ágazatot. Emlékeztetett arra, hogy eddig is szorgalmazta a zöldenergiába, az energiahatékonyságba, valamint az elosztóhálózatok bővítésébe és korszerűsítésébe történő beruházásokat, ami közép- és hosszú távon a számlák csökkentéséhez és a környezet kíméléséhez vezet. Mindez azonban szerinte még nem elegendő.
Úgy vélekedett, hogy a versenyképes energiaárak érdekében Romániának az összes erőforrását – az atomenergiától a földgázig – pragmatikusan és intelligensen kell felhasználnia. „Románia senkit sem hagyhat hátra. Kötelesek vagyunk a legkiszolgáltatottabbak számára rövid távú megoldásokat – például ársapkát – alkalmazni a közép- és hosszú távú stratégiák mellett, beleértve a lakások energiahatékonyságának növelését is” – írta bejegyzésében Burduja.
Az energiaügyi minisztériumnak és a kormánynak eltökélt szándéka megvédeni a kiszolgáltatott fogyasztókat az energiaár-sapka jövő év április 1-jei megszüntetése után – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!