Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje
Fotó: Beliczay László
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legmagasabb az energiaszegénység szintje – írta hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2024. október 14., 18:342024. október 14., 18:34
A tárcavezető bejegyzése szerint még mindig elég sok olyan háztartás van, különösen vidéken, ahol luxusnak számít a meleg víz, a fűtés vagy a világítás. „Nem beszélhetünk esélyegyenlőségről az oktatásban, ha az egyik gyermek a számítógépen, a másik pedig csak gyertyafénynél, néha fagyoskodva tudja elkészíteni a házi feladatát” – írta a miniszter. Burduja szerint
A politikus ezt elfogadhatatlannak nevezte az Agerpres által idézett bejegyzésében. Szerinte a jelenség felszámolásához fejleszteni kell az energetikai ágazatot. Emlékeztetett arra, hogy eddig is szorgalmazta a zöldenergiába, az energiahatékonyságba, valamint az elosztóhálózatok bővítésébe és korszerűsítésébe történő beruházásokat, ami közép- és hosszú távon a számlák csökkentéséhez és a környezet kíméléséhez vezet. Mindez azonban szerinte még nem elegendő.
Úgy vélekedett, hogy a versenyképes energiaárak érdekében Romániának az összes erőforrását – az atomenergiától a földgázig – pragmatikusan és intelligensen kell felhasználnia. „Románia senkit sem hagyhat hátra. Kötelesek vagyunk a legkiszolgáltatottabbak számára rövid távú megoldásokat – például ársapkát – alkalmazni a közép- és hosszú távú stratégiák mellett, beleértve a lakások energiahatékonyságának növelését is” – írta bejegyzésében Burduja.
Az energiaügyi minisztériumnak és a kormánynak eltökélt szándéka megvédeni a kiszolgáltatott fogyasztókat az energiaár-sapka jövő év április 1-jei megszüntetése után – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
szóljon hozzá!