2010. január 21., 09:392010. január 21., 09:39
Nem ér véget idén a globális gazdasági válság, hanem még 2011-ben is éreztetni fogja hatásait – véli a Horváth & Partners nemzetközi tanácsadó cég által megkérdezett menedzserek 58 százaléka.
A vállalat munkatársai németországi, ausztriai, svájci, magyarországi és romániai vezetőket kérdeztek, akik a gazdaság különböző területein tevékenykednek, az ipartól a bankszektorig; a kutatás eredményeit tegnap hozták nyilvánosságra. Kurt Weber, a tanácsadó cég vezérigazgatója rámutatott, a menedzserek tudatában vannak annak, hogy igen súlyosak a krízis hatásai, miközben szinte teljes mértékben hiányoznak azok az eszközök, amelyekkel hatékonyabbá lehetne tenni a gazdaságot.
Miközben a felmérésben részt vevő cégek 56 százalékának üzleti forgalma a tavalyi év során legalább 15 százalékkal esett vissza, 31 százalék mondta azt, hogy a 2008-as szinten stagnált, s mindössze 13 százalékuk számolt be a forgalom bővüléséről. Eközben a tavalyi év második és harmadik negyedében több mint 13 százalékkal esett vissza a lakossági fogyasztás mértéke.
„A Romániában tevékenykedő cégek most az eladásokra koncentrálnak. A vállalatok által az idei évre elfogadott stratégiákban központi helyet kap az eladási osztályok fejlesztése, a vállalatvezetők próbálják megerősíteni a már létező forgalmazói hálózatokat, új piacokat próbálnak felkutatni, s próbálják átpozícionálni áraikat is” – mutat rá a trendekre a tanácsadó cég elemzése.
Szakterületekre bontva, a legborúlátóbban az autó- és építőipari menedzserek nyilatkoztak, az előbbiek 43 százaléka szerint a válság hatásai 2011 után is érződni fognak, míg utóbbiak szerint a recesszió maximum két évig tarthat, azaz 2011 végére már lezárul a neheze.
Az IT-szektorban nem ennyire drámai a helyzet, mutat rá a felmérés. Itt a menedzserek 50 százaléka máris úgy vélekedik, hogy a fellendülés már az idei év második felében be fog indulni, miközben 25 százalék oly annyira optimista, hogy az idei év végére üzleti forgalma bővülésére is számít. Szintén derűsen látják a jövőt a szállítási cégek, vezetőik szinte egybehangzóan vélekedtek úgy, hogy 2010 végére lezárul a recesszió.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.