Az üdülési csekkek megszüntetése „katasztrofális következményekkel” járna a turisztikai ágazatban érdekeltek szerint
Fotó: Edenred.ro
Tiltakoznak a turisztikai ágazat munkáltatói és szakszervezetei a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek esetleges megszüntetése ellen; szerintük egy ilyen intézkedésnek „katasztrofális következményei” lehetnek erre a szektorra és más kapcsolódó iparágakra.
2024. december 20., 13:312024. december 20., 13:31
A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) pénteki közleményében hangsúlyozta, hogy a költségvetést „toldozó-foldozó” kormány a vízió és a gazdasági mechanizmusok megértésének teljes hiányáról tesz tanúbizonyságot, amikor olyan intézkedéseket akar visszavonni, amelyeket törvény garantál és bevételt hoznak az államkasszának. Az üdülési csekkek esetleges megszüntetése a turisztikai infrastruktúrát érintő beruházások befagyasztását, a négy- és ötcsillagos szállodák építésének vagy felújításának leállítását vonná maga után, ugyanakkor semmissé válhatnak a feketegazdaság elleni küzdelem terén az elmúlt években elért eredmények – figyelmeztettek.
A szakág képviselőinek becslései szerint 30–40 százalékkal csökkenhetnek a turisztikai ágazat bevételei, és emberek ezreit – elsősorban a szerényebb jövedelműeket – fosztanák meg az üdüléstől, a rehabilitációs kezelésektől vagy a pihenéstől. A közalkalmazottak csaknem 16 százaléka ezeknek az utalványoknak köszönhetően engedhette meg magának a nyaralást – emlékeztettek.
Emellett a szállítási, a közélelmezési, a kulturális ágazat és a szórakoztatóipar is megérezné az intézkedés hatásait.
„Ne nyúljanak az üdülési csekkekhez! Csökkentsék a pazarlást, de ne öljék meg az aranytojást tojó tyúkot. Ne öljék meg a gazdaságot és a turizmust!” – szögezi le az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény.
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
Úgy tűnik, hogy a nyaralás során kipipálandó dolgok véget nem érő listáját felváltja a lehetséges élmények listája, ahol semmi sem kötelező, és minden saját tempóban történik.
A bejelentett adóemelésekkel kapcsolatos aggodalmainak adott hangot kedden a Concordia munkáltatói szövetség.
A Partiumi Falugazdász Hálózat 19 falugazdász segítségével tartja a kapcsolatot a partiumi megyék magyar gazdáival. Kovács Szabolcs István vidékfejlesztési szakemberrel, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetőjével beszélgettünk.
Fizetések szempontjából nagy aránytalanságok tapasztalhatóak Romániában: egyes ágazatokban a munkavállalók átlag nettó keresete eléri a 11 ezer lejt, más területeken pedig alig haladja meg a 3300 lejt.
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
szóljon hozzá!