2012. július 19., 08:362012. július 19., 08:36
A GfK. szakemberei Románia, Ausztria, Bulgária, Csehország, Franciaország, Görögország, Lengyelország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Portugália és Spanyolország gazdaságát vizsgálták több szempontból. Amint a felmérés rámutat, Romániát egyes államokhoz képest kevésbé befolyásolta a pénzügyi váság, a Világbank előrejelzése szerint idén 1,2 százalékos gazdasági növekedés várható.
A GfK. szakemberei szerint a fogyasztási szokások terén jegyzett pozitív változás elsősorban a helyhatósági választásoknak köszönhető, az állampolgárok ugyanis fellelkesültek a politikusok ígéretei nyomán. Az optimizmus a munkaerőpiacon is érezteti hatását, Románia ugyanis az egyik legkisebb munkanélküliségi rátával rendelkező állam az Európai Unióban, ez pedig jelentős mértékben kihat a jövedelmek alakulására.
A pénzügyi krízis feléledése ellenére az ország az elmúlt időszakban is folytatta gazdasági fejlődését. A mutatók 2010 júniusában érték el a legalacsonyabb értékeket, azóta viszont Románia gazdasága egyre inkább stabilizálódott, hangsúlyozták a tanulmány készítői. A legnagyobb gazdasági előrelépésre a következő időszakban a franciaországi, németországi és romániai lakosok számítanak, míg Olaszországban és Csehországban a fogyasztók szerint a közeljövőben nem javul a pénzügyi helyzet.
A polgárok egyébként a legtöbb uniós országban a jövedelmek enyhe növekedésére számítanak a következő hónapokban, ebből a szempontból Portugália, Görögország és Olaszország a legpesszimistább, a legpozitívabban pedig Ausztria, Románia és Németország polgárai vélekednek.
A vásárlókedv a vizsgált államok többségében az elmúlt időszakban jelentős mértékben lecsökkent, egyes országokban azonban az utóbbi két hónapban valamelyest javult a helyzet. A fogyasztók elsősorban az illetékek emelésétől tartanak, egyes kormányok már döntöttek az adók jövő év elejétől érvénybe lépő növeléséről.
Emiatt az állampolgárok úgy vélik, év végéig kell megejteni a nagyobb költségű javak beszerzését, ezt azonban a gyakorlatban nagyon kevesen engedhetik meg maguknak. A legalacsonyabb vásárlókedvet a GfK. szakemberei Nagy-Britanniában, Portugáliában és Görögországban jegyezték, ezzel szemben a legszívesebben jelenleg Bulgáriában, Ausztriában és Németországban vásárolnak a fogyasztók.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).