Fotó: Veres Nándor
Az országos lakásstratégia kapcsán ismét bebizonyosodott, hogy Bukarestből nem látják az országot – szögezte le a Krónika kérdésére Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere kifejtette, egy hasonló stratégiára valóban szükség van, illetve tíz év után az Országos Lakásügynökség (ANL) szabályzatán is ideje változtatni, ám a tervezetet az ország egészére kellene kidolgozni.
2016. augusztus 04., 16:562016. augusztus 04., 16:56
2016. augusztus 04., 16:572016. augusztus 04., 16:57
A székelyföldi elöljáró úgy látja, hogy a stratégiába foglalt döntések egy része csak a nagyvárosokat érinti, ahol van mozgás az ingatlanpiacon, különben az ország nagy részében a piac stagnál. Mint mondja, hiába szögezik le, hogy a magán-ingatlanfejlesztők csak akkor kaphatnak építési engedélyt, ha a készülő lakások mintegy 20 százaléka 50 ezer eurónál olcsóbb lesz, ha az ország nagy részében egyáltalán nem épülnek lakások.
Antal szerint az ANL-rendszer működése most sincs rendben, de a tervezett módosítások csak felesleges központosítást jelentenek. Nehezményezi például, hogy elvennék az önkormányzatoktól az ANL-lakások bérleti díjának 80 százalékát. Mint magyarázta, jelenleg ez úgy működik, hogy a bérleti díj az önkormányzatoknál marad, az eladásból származó összeget utalják az államkasszába, hogy abból építsenek újabb lakásokat. Ha a tervek szerint nem adhatják el az ANL-s ingatlanokat, a bérleti díj 80 százaléka kerül a központi költségvetésbe, és 20 százalék marad helyben.
A polgármester emlékeztetett, hogy a jelenlegi szabályzat is csak papíron érvényes, a gyakorlatban alig tudtak eladni lakásokat. Sepsiszentgyörgyön pédául egyre sem került vevő, mert sokkal többet kértek érte a piaci árnál. Az albérlet 20 százalékából viszont a települések befektetésének csak a töredéke térülne meg, pedig a városok adják a területet, alakítják ki az infrastruktúrát. Antal elmondta, ő személyesen is több alkalommal átadta a fejlesztési minisztereknek a tervezetet az ANL-lakások kezeléséről. Szerinte az lenne a jó megoldás, ha átadnák az önkormányzatoknak, amelyek létrehoznának egy lakásépítési alapot, a lakbért és az esetleges eladásból származó összegeket pedig csak újabb ingatlanok építésére fordíthatnák. De azt is eldönthetnék, hogy piaci ár alatt adják el a lakásokat, vagy hogy mit építtetnek, tömbházat vagy éppen családi házat.
„Nincs rendben, hogy típustervek vannak, és Konstancán ugyanolyan tömbházak épülnek, mint Nagybányán” – szögezte le Antal Árpád, aki szerint ugyanakkor a lakosság csökkenő számához viszonyítva nem lenne szükség újabb lakások építésére, ám az egy főre számolt lakófelület alapján még építkezni kell. Továbbá – tette hozzá – minél több az új ingatlan, annál inkább csökkennek az árak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!