2010. június 08., 08:502010. június 08., 08:50
„A tiltakozás célja, hogy felhívjuk a kormány figyelmét, a kisebb bevételek megadóztatása nem vezet máshoz, mint munkanélküliséghez, az állam bevételeinek csökkenéséhez és az illegális fogadások bátorításához” – mondta Agathon a Mediafax hírügynökségnek.
A magáncégek kínálatából válogató szerencsejátékosok eddig egy tét megtételekor 15 százalékos „mínusszal” számoltak, azaz ha a befizetett tét 10 lej volt, akkor gyakorlatilag 8,5 lejt játszottak meg. Nyertes szelvény esetén, ha a nyeremény értéke nem haladta meg a 600 lejt, a szerencsés játékos hazavihette a teljes összeget. Ám ha például a szelvényén 700 lejes nyeremény szerepelt, a 600 lejen felüli öszszeg, azaz a 100 lej 25 százaléka az államkasszába vándorolt, így a nyertes 675 lejt vitt haza. A kormány azonban tervei szerint a jövőben bármilyen értékű nyereményre 25 százalékos adót vetne ki, azaz a 600 lej értékű nyertes szelvény gyakorlatilag 450 lejt érne.
Gazdasági elemzők szerint a sportfogadásból befolyó összegek ilyen nemű megadóztatása nemhogy pluszbevételt jelentene az államnak, hanem jelentős veszteséget, ugyanis számításaik szerint az újítás havonta mintegy 1,7 millió lejt hozna az államkasszába, viszont az üzleti forgalom csökkenése több mint 4,1 milliós veszteséget termelne. Agathon még messzebb ment: szerinte az állam mintegy 4,9 millió lejt veszít havonta, ha életbe léptetik az új adótörvényt. Az elemzők jóslatai nem légből kapottak, ugyanis 2005-ben az akkori kormány már meglépte ugyanezt, ennek következtében pedig a sportfogadó-irodák bevétele átlagosan 47,5 százalékkal csökkent, a viszszaesés pedig az irodák 30 százalékának bezárásához vezetett.
Az Agathon által bemutatott felmérés szerint jelenleg a sportfogadó-irodák átlagos havi bevétele mintegy 100 millió lej, ebből az államkasszába mintegy 6,5 millió lej kerül. A 100 millió lej 70 százaléka visszajut a nyertesekhez, ennek a 70 milliónak a 70 százaléka pedig 600 lej alatti nyereményeket takar. Az államknak havonta átutalt 6,5 millió lejből 4,2 millió a 600 lej feletti nyeremények 25 százalékos megadóztatásából származik.
A felmérés a munkahelyekre is kitér. Eszerint jelenleg több mint 4000 alkalmazott dolgozik a sportfogadó-irodákban, ám ha megtörténik az adó általánossá tétele, az alkalmazottak legalább fele elveszíti állását. „Az intézkedés életbeléptetésének egyéb súlyos következménye is lesz. Egyrészt drasztikusan megnő az on-line sportfogadást választók száma, miközben az ilyenfajta szolgáltatásokat nyújtó cégek nem Romániában vannak bejegyezve. Másrészt ennek a területnek megvan a feketepiaca is, amelyre most még inkább rátelepedhet a maffia” – tette hozzá Dan Matei Agathon.
A kormány tervei a sportfogadó irodák képviselői szerint is csődhöz vezetnek. „Ha elfogadják az intézkedéseket, kénytelenek leszünk bezárni – nyilatkozta az ftr.ro honlapnak Mădălin Tiţa a Romániában több mint 250 irodát működtető Stanleybet fogadóiroda képviseletében. – Ha a kliensünk 100 lejt nyer, akkor 25 lejt elvesznek tőle: ilyen feltételek mellett ki fog hozzánk betévedni?”
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.