Hiába jönnek sokan Drakula miatt, továbbra sem vonzó célpont Románia a külföldi turisták körében
Fotó: Székelyhon
Albánia tíz évvel ezelőtt még gúny tárgya volt, de a külföldi turisták számában idén már meg fogja előzni Romániát – jelentette ki egy szerdai bukaresti sajtótájékoztatón az Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) elnöke.
2023. augusztus 31., 08:352023. augusztus 31., 08:35
Dumitru Luca emlékeztetett arra, hogy tavaly az idegenforgalomból és a kapcsolódó tevékenységekből származó romániai bevételek mindössze 14 százaléka származott a mintegy 1,5 millió külföldi turistától, akik mindössze 2–3 éjszakára foglaltak szállást az országban.
Még Bulgáriában is külföldi turisták biztosítják az idegenforgalmi bevételek felét. Az idei adatokat elnézve pedig még Albánia is meg fog előzni minket a bevételek és a külföldi turisták számának tekintetében. Egy ország, amely korábban Európa páriája volt, máris leckét ad nekünk a turizmusról” – idézte az ANAT elnökét az Agerpres hírügynökség
Az idegenforgalmi szakember elmondta, hogy egy héttel ezelőtt felhívta a döntéshozók figyelmét erre a problémára, de semmilyen visszajelzést nem kapott.
A külföldi turisták elmaradását részben azzal magyarázta, hogy Románia igen kis összeget – idén 1,5 millió eurót – fordít az idegenforgalmi látványosságainak nemzetközi népszerűsítésére.
16,6 százalékkal 11,079 millióra nőtt a romániai vendégéjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken az első hat hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten, a kiadó szobákat és lakásokat is beleértve.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!