2010. augusztus 16., 09:592010. augusztus 16., 09:59
Az elmúlt 18 és fél évben összesen 59,4 millió dollár külföldi tőke érkezett Háromszékre, ami alapján az egy főre eső külföldi befektetések évi átlaga mindössze 14 dollár.
Az országos átlag, vagyis az egy főre eső közvetlen külföldi befektetések értéke csak az elmúlt esztendőben 251 dollár volt. Herman Rosner, a kamara elnöke kifejtette, Kovászna megyében közel húsz év alatt csak annyi külföldi befektetés érkezett, mint az országban egyetlen válságos esztendőben. Ugyanakkor az idei év első felében 18 százalékkal csökkent a külföldi érdekeltségű vállalkozások száma, így 1990 óta összesen 783 külföldi tőkéjű céget jegyeztek be.
Az első három helyen magyarországi, holland és német vállalkozások állnak. Rosner emlékeztetett, hogy a bécsi gazdasági kutatóintézet becslése szerint idén az országos befektetések értéke Romániában 25 százalékkal csökken a tavalyhoz viszonyítva, eszerint 3,5 milliárd euróra esik vissza, holott a szomszédos országokba növekvő mértékben áramlik a külföldi tőke.
A közgazdász szerint ilyen válságos körülmények között a háromszéki gazdaság egyetlen esélye a Bukarest–Brassó-autópálya és a Brassó melletti vidombáki nemzetközi repülőtér megépítése. Herman Rosner úgy véli, ki kellene használni a gyógyturizmusban, az ökologikus mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket, be kellene fektetni az erdei gyümölcsök, gombák feldolgozásába és értékesítésébe.
„Kovászna megyének egyedülálló lehetőséget biztosít, hogy az ország közepén fekszik, de ezt az adottságot csak úgy lehet értékesíteni, ha kiépül az infrastruktúra” – szögezte le Herman Rosner, aki partnerséget ajánl a helyi hatóságoknak, hogy a kamara nemzetközi kapcsolatait kihasználva közösen hozzák ki a háromszéki gazdaságot az „árnyékból”, ám ugyanakkor figyelmeztet, hogy külföldi befektetőket csak úgy lehet eredményesen bevonzani, ha az országnak vállalkozóbarát törvényei és adórendszere van.
Partnert keres Kovászna fürdőváros önkormányzata egy spaközpont kialakítására. Lőrincz Zsigmond polgármester elmondta, a város központjában található, kultúrháznak szánt, ám csak félig elkészült ingatlanban szeretnék létrehozni a központot. Korábban egy bukaresti cég vállalta, hogy befejezi az építkezést és szállodát alakít ki az épületben, azonban az elöljáró úgy tudja, hogy a fővárosi partner a visszalépést fontolgatja, mivel nincs pénze a munkálatok finanszírozására. Lőrincz elmondta, szeretne mielőbb a spaközpont kialakítására hazai vagy külföldi partnert találni, mivel az ingatlan állaga napról napra csak romlik, s kár lenne hagyni kárba veszni a már befektetett pénzeket.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.