2010. augusztus 09., 10:112010. augusztus 09., 10:11
„A berettyószéplaki önkormányzatnak sikerült megegyeznie a finomítót újraindító vállalattal abban, hogy a községből és környékéről alkalmazza majd dolgozói legnagyobb részét” – nyilatkozta a Krónikának Bagosi Barna alpolgármester. Megtudtuk, a kőolaj-finomítóban már majdnem kétszáz személy dolgozik, és a tervek szerint a továbbiakban újabb környékbeliek juthatnak munkához, ami az elöljáró szerint a gazdasági válságban igen nagy örömöt jelent. Bagosi elmondta, a dolgozók száma csaknem kétszer ennyire növekedhet még.
A széplaki finomító 2001-ben zárt be, miután a Petrom – amely addig a környéken kitermelt olajat biztosította a létesítménynek – megszakította a szállítást, mert a finomító már képtelen volt fizetni. Ezt követően a Petrom néhány évre át is vette a finomító kezelését, hogy kintlévőségeit visszaszerezze, majd 2005-ben elindította a csődeljárást. A gyárat most az Ecodisel Kft. működteti, amely már 2008-ban megvásárolta azt, de a nyitás időpontja eltolódott, mivel a gépek állapota erősen leromlott a többévnyi szünet alatt, így többet ki kellett cserélniük vagy megjavítaniuk az új tulajdonosoknak.
Bagosi Barna ugyanakkor arról is beszámolt lapunknak, hogy aggasztja a gondolat, hogy bár a finomítót eredetileg a Berettyószéplak közelében kitermelt kőolajra tervezték, jelenleg külföldi olajjal dolgozik, az pedig, hogy ennek milyen a minősége, csak egy-két hónap múlva válik majd egyértelművé. Mint megtudtuk, a finomítót működtető román–olasz vegyesvállalatnak nem sikerült megegyeznie azokkal az olajcégekkel, amelyek a széplaki kőolajat szállíthatnák a helyszínre. Annyi bizonyos, hogy az újraindított kőolaj-finomító napi akár 1600 tonna nyersanyag feldolgozására is képes. Bagosi Barna azt mondja, a munkahelyteremtés igen örvendetes, de a befektetés hatásairól csak egy-két hónappal később tud majd érdemben nyilatkozni.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.